Telefon
Menü

Yeşil Dönüşüm Hibe ve Destekleri

Yeşil Dönüşüm ve Hibe Destekleri, Avrupa Yeşil Mutabakata uyum çalışmalarında işletmelere oldukça önemli destekler sağlamaktadır. Avrupa Yeşil Mutabakatı, en basit tanımı ile Avrupa Birliği’nin (AB) çevre ve iklim değişikliğiyle mücadele planıdır. 2019 yılında uygulamaya alınan mutabakat, AB’nin 2050 yılına kadar temiz ve sürdürülebilir bir ekonomi yaratma hedefini ortaya koyar. Bu plan, AB üyesi olan ve Avrupa Birliği’ne ihracat yapan ülkelerin çevre ve iklim değişikliği konularında daha fazla iş birliği yapmasını teşvik etmeyi amaçlar.

AB’nin, iklim değişikliğiyle mücadele planının temel unsurlarından biri Karbon Emisyonlarını sıfıra indirmek. Bu plan doğrultusunda, 1 Ekim 2023 tarihi itibariyle Sınırda Karbon Mekanizması Uygulamasına başlıyor.

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM)

Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapan ülkelere uygulanacak olan Sınırda Karbon Mekanizması Düzenlemesine ait Yönetmelik 16 Mayıs 2023 tarihinde Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi. Uygulamanın başlama tarihi 01 Ekim 2023 olarak kesinleşti.

Yayınlanan bu yönetmelik Avrupa Birliği’ne direk ihracat yapan ya da ihracat yapan müşterilere sahip işletmeleri direkt olarak etkileyecek. Bu noktada ihracatçılarımızın rekabet gücünün iyileştirilmesi adına, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlıkları hazine ve Avrupa Birliği Fonları destekli hibe ve teşvikler sunmaktadır.  

Karbon Vergisi Ödemekten Nasıl Kurtuluruz?

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının temel işleme mantığı, karbon emisyonları üzerinden vergilendirme sistemidir. Mekanizmanın işleyişi, işletmelere yıllık ücretsiz karbon emisyonun tahsis edilmesi ve tahsis edilen miktarın üzerinde emisyon salınımı yapan işletmelerin karbon vergilendirmesine tabi tutulması şeklinde.

Örnek Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması İşleyişi;

A işletmesine üretim faaliyetleri için yıllık 2.000 Ton ücretsiz karbon dioksit tahsisatı verilecek. A işletmesi takvim yılı içerisinde üretim faaliyetleri sonucu 2.500 Ton karbon dioksit salınımı gerçekleştirmesi halinde 500 Ton karbon dioksit salınımını uzaklaştırması talep edilecek.

B işletmesine aynı üretim faaliyetleri için yıllık 2.000 Ton ücretsiz karbon dioksit tahsisatı verilecek. B işletmesi takvim yılı içerisinde üretim faaliyetleri sonucu 1.300 Ton karbon dioksit salınımı gerçekleştirmesi halinde 700 Ton karbon dioksit salınımını sertifikasını Emisyon Ticaret Sistemi üzerinden Karbon Sertifikası olarak satabilecek.  

Bu uzaklaştırmayı A işletmesi, B işletmesinden ya da Karbon Piyasalarından 500 Ton  Karbon Sertifikası Satın Alarak gerçekleştirebilecek ya da 500 Ton karbon dioksitin vergisini ödeme zorunda kalacak.

Örnekten anlaşılacağı üzere, Emisyon Ticaret Sistemi işleyişinde Karbon Salınımını kontrol eden taraf bu sistemden gelir elde edecek iken, Karbon Salınımını Kontrol etmeyen taraf ise bu sistemde vergi ya da ücret ödeme zorunda olacak.

Yeşil Dönüşüm Hibeleri Neler?

Sınırda Karbon Mekanizması Düzenlemesinde kazanan tarafta olmanın tek yolu işletmelerin Karbon Salınımlarını kontrol etmesi. Kontrolün gerçekleştirilmesi için öncelikler işletmelerin yıllık karbon salınımlarını bilmeleri gerekiyor. İşletmelerin, yıllık salınımı gerçekletirilen karbon miktarını bilmesi halinde, Avrupa Birliği tarafından atanacak ücretsiz karbon tahsisatının altında mı üstünde mi kaldığını tespit edebilecek. Olası tahsisat miktarının üzerinde kalması halinde işletmeler, gerekli, tedbirleri alarak karbon miktarlarını tahsisat sınırına çekebilecek.

Tam bu noktada, işletmelerin Karbon Ayak İzinin Hesaplanması ve Karbon Ayak İzi Raporunun akredite kuruluş tarafından doğrulanması büyük önem taşıyor.

Turkiye Cumhuriyeti Bakanlıkları direkt olarak ya da kalkınma ajansları ile çeşitli teşvik ve hibeler sunmakta. Bu hibelerden Faydalanarak karbon ayak izi hesaplama ve doğrulama giderlerinizin %50 si ile %75 ini hibe ve teşvik olarak geri alabilirsiniz.

En çok faydalanılan iki destek türünü aşağıda sizler için açıkladık. Yeni Hükümet planı kapsamında teşviklerin 16 Haziran 2023 tarihinde sonlanması beklenmekte.Teşviklerden faydalanmak adına en kısa sürede aksiyon almanızı öneriyoruz.  

1. Karbon Ayak İzi Doğrulama İçin %50 Hibe Ödemesi

Ticaret Bakanlığı , ihracat yapan işletmelerin, pazardaki rekabet gücünü arttırmak adına işletmelere pazara giriş belge destekleri sunmaktadır. Karbon Ayak İzi Doğrulama Belgesi için ödeyeceğiniz maliyetin, %50 si Ticaret Bakanlığı tarafından sizlere geri ödenmektedir. Üstelik bu desteğe sahip olmak için bir proje yazmanıza gerek bulunmamaktadır. Basit ve internet üzerinde yeralan portal üzerinden basitçe talep edilebilen bir destek türü.

2. Kalkınma Ajansları – Teknik Destek Hibe Projeleri

Kalkınma Ajansları, Teknilk destek programları kapsamında,  öncelik 4 başlığı altında Yeşil Dönüşüm konuları desteklenmektedir.

Bu destekler, Odalar, Borsalar, Dernekler, Birlikler aracılığıyla alınabilmektedir. Örneğin, içinde bulunduğunuz organize sanayi bölgesi ya da üyesi olduğunuz birlikler ile iletişime geçip sizin için bu desteğe aracılık etmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Yeşil Mutabakat Hibe ve Teşviklerinden Nasıl Faydalanabilirim?

Yukarıda bahsedilen hibe, teşvik ve destek programları, yeşil dönüşüm süreçlerinde verilen desteklerden sadece bazıları. Sizlerinde hak vereceği üzere bütün bu teşvikleri derleyip, bir maile sığıdırmak mümkün değil. Özellikle bahsedilen destekler ülkemiz tarafından verilen desteklerdir. Bu desteklerin yanı sıra Avrupa Birliği Fonlarının finanse ettiği oldukça fazla hibe, teşvik ve faizsiz kredilendirme destekleri bulunmaktadır. Bu hibe ve teşviklerden faydalanmanız için, ilgili haber mecralarını, sosyal medyayı, kurum bilgilendirme programlarını takip etmeniz gerekir. Özellikle hibe ve teşvikler ülkemizde oldukça kolaylaşıtırılmış durumdadır. Bu başvurular için dış destek almanıza dahi gerek bulunmamaktadır.

Tüm bu kolaylıklara rağmen sizlere dilediğiniz zaman, elimizden geldiğince destek olmak isteriz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Karbon Vergisi Nedir?
  Karbon vergisi, ihracat yapan ülkeleri çevresel etkileri azaltma konusunda önlemler almaya itiyor. Bu adımlar, global mücadeleyi güçlendiriyor.
  12 Ekim 2023
 • ISO 14068-1 Karbon Nötr Standardı
  ISO 14068-1:2023, işletmelerin karbon nötr olması için gerekenleri belirleyen uluslararası bir standarttır, iklim değişikliği yönetimine rehberlik eder.
  9 Aralık 2023
 • AB Kritik Hammadde Tüzüğü
  AB Kritik Hammadde Tüzüğü, yeşil ve dijital ekonomi için kritik hammaddelerin tedarik güvenliğini ve sürdürülebilirliğini hedefleyerek taslak yayımladı.
  26 Ocak 2024
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram