Telefon
Menü

Yeşil Dönüşüm Destekleri

Yeşil Dönüşüm Destekleri, İstanbul Sanayi Odasının 14 Eylül 2023 tarihinde düzenlemiş olduğu Yeşil Gündem Sohbetleri seminerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Murat Sürekli tarafından müjde olarak duyuruldu. Sanayi ve Teknoloji bakanlığı teşvik ve hibelerini, farklı teşvik enstrümanları olarak sunmakta.  Seminerin konuşmacıları arasında yerini alan Dr. Ali Murat Sürekli Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bir sonraki çağrısının ise Yeşil Dönüşüm Destekleri olarak duyurulacağını belirtti. Ayrıca Bakanlığın bu destekleri KOSGEB ve TUBİTAK aracılığıyla kullanıma sunacağı belirtildi.

Mevcut Yeşil Dönüşüm Destekleri

Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından hali hazırda kullanımda olan ve farklı zamanlarda kullanıma sunulan yeşil dönüşüm destek  ve hibelerini, farklı teşvik enstrümanları olarak karışımıza çıkmaktadır. Bu desteklerin ilgili Genle Müdürlükleri ve Desteklerin ana başlıkları aşağıdaki gibidir;

 • Teşvik Uygulama Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü, bölgesel teşvikleri ve stratejik ürün destekleri,
 • Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Yeşil Dönüşüm Teşvikleri,
 • Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü, Ar-Ge Merkezleri ve Teknoparklara yönelik teşvikleri
 • Milli Teknoloji Hamle Destekleri, makine, akıllı ulaşım ve akıllı yaşam hamle destekleri hali hazırda mevcut teşvikler kapsamındadır.

Yeşil Dönüşüm Destekleri Nelerdir?

Açıklanan olan Türkiye Yeşil Sanayi Destekleri Projesi kapsamında yeşil dönüşüm hibelerinin çalışmalarının yaklaşık bir yıl önce dünya bankası ile birlikte başladığı kamuoyu ile paylaşılmıştır. Desteklerin temel amacı, sanayide yeşil dönüşüme farkındalık yaratmak ve üretimdeki iç süreçlerin yeşil dönüşümüne katkı sağlamak olacak.Türkiye Yeşil Sanayi Projesi Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörlük Programı ile sanayiclerin ihtiyaç duydukları yeşil dönüşüm süreçlerindeki uzman görüşüne sahip olmaları TUBİTAK ve KOSGEB tarafından desteklenecek.

Türkiye Yeşil Sanayi Destekleri Projesi yeşil dönüşüm hibe çağrılarının toplam bütçesi 450 milyon dolara olarak belirlendi. 450 milyon dolarlık yeşil dönüşüm hibe ve desteklerinin 250 milyon Doları KOSGEB, 175 milyon doları TUBİTAK aracılığıyla kullanıma sunulacak.

450 milyon dolarlık bütçenin 25 milyon dolarlık kısmı ise proje faaliyetlerinin koordine edilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından;

 • Sanayide ihtiyaçları analiz etmek,
 • TUBİTAK ve KOSGEBİN kurumsal kapasitelerini geliştirmek,
 • Sertifikalı yeşil dönüşüm uzmanları yetiştirmek,
 • Yeşil sanayi işletmesi sertifikasyonuna yönelik alt yapıyı sağlamak,
 • Sektörel düzeyde yeşil dönüşüm göstergeleri geliştirmek,
 • Yeşil Dönüşüm Konusunda Farkındalık Oluşturmak,
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yeşil İzleme Sistemi Oluşturmak,
 • Online Yeşil Sanayi Akademisi Oluşturmak,
 • Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörü programı ile işletmelere yetkin yeşil dönüşüm danışmanlıkları sağlamak için kullanılacak.

Türkiye Yeşil Sanayi Dönüşüm Desteklerine Nasıl Başvurulur?

Sanayide Yeşil Dönüşüm Desteklerine TUBİTAK ve KOSGEB aracılığıyla başvurulacak. KOSGEB aracılığıyla sunulacak olan toplam 250 milyon dolarlık yeşil dönüşüm hibe ve destekleriyle, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sanayide yeşil dönüşümleri hedeflenecek. Hedeflenene alt başlıklar ise, imalatçı KOBİ’ lerin;

 • Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Desteklemek,
 • Kaynak Verimliliğini Arttırmak
 • Yeşil Dönüşüm Planlarını Desteklemek,
 • Makine Teknolojini Yükseltmek,
 • Döngüsel Ekonomiye Geçişini Desteklemek,
 • Atık Yönetimi Sağlamak,
 • Karbon Emisyonlarını Azaltmak,
 • Yeşil Sertifikalarını Sağlamak
 • ESPR Direktifi kapsamında Sürdürülebilir Ürün Tasarımını Desteklemek şeklindedir.

KOSGEB Güneş Enerji Santrali (GES) Destekleri

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sanayicilere Yeşil Destek olarak KOSGEB'e ayırılan 250 milyon dolarlık kaynağın 160 milyon dolarlık kısmı KOBİ’lere yenilenebilir enerji desteği olarak tahsis edilecek. Bu enerji desteği ile özellikle son dönemlerde hızlanan güneş enerji santrali  yatırımlarının finanse edilmesi amaçlanıyor.

KOSGEB Yeşil Dönüşüm Destekleri Neler?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından KOSGEB'e ayrılan 250 milyon dolarlık kaynağın 90 milyon dolarlık kısmı ise döngüsel ekonomi, kaynak verimliliği, atık yönetimi, yeşil sertifikalandırma, düşük emisyonlu üretim, karbon ayak izi azaltım gibi projelere aktarılacak.

TUBİTAK Yeşil Sanayi Dönüşüm Destekleri Neler?

TUBİTAK aracılığıyla sunulacak olan 175 milyon dolarlık yeşil dönüşüm destek ve hibelerinde ise startupların ve büyük işletimlerin AR-GE nitelikli çalışmalarının yeşil dönüşümü hedeflenecek.  Desteklerin ne şekilde kullanılacağı ise, Türkiye de ve diğer pazarlarda yeni yeşil teknolojilerin ürünlerin ve süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan işletmeler öncelikli olarak desteklenecek. TUBİTAK bu desteğini 1801 TEYDEP kodu ile kullanıma sunacak. Ayrıca TUBİTAK tarafından 1832 kodlu Sanayide Yeşil Dönüşüm Çağrısı gerçekleştirilecek.

Bu çağrı kapsamında firmaların yeşil dönüşüm faaliyetlerine yönelik daha önce yapılan AR-GE çalışmaları ile elde edilmiş prototiplerin ticarileşme öncesi faaliyetleri desteklenecek. TUBİTAK Yeşil Dönüşüm Hibelerinde üçüncü kısım 1833 SAYEM Yeşil Dönüşüm Çağrısı olarak gerçekleşecek. Bu çağrı,  Dünya Bankası Türkiye Yeşil Sanayi Projesi kapsamında SAYEM Konsorsiyum başvuruları olarak kabul edilecek. Kaynak en fazla 36 ay süreli ve  300 Milyon TL olarak kullanıma açılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yönentiminde ilerletilen Dünya Bankası Türkiye Yeşil Sanayi Projesi, özel sektörün yeşil dönüşümüne katkı sağlamak için TÜBİTAK-TEYDEB  sanayicelere destekde çok değerli katkılar sağlıyor. Dünya Bankası’nın sağladığı 450 milyon dolarlık desteğin bir kısmı kullanılarak hayata geçirilen Dünya Bankası Türkiye Yeşil Sanayi Projesi kapsamında, TÜBİTAK tarafından 3 yeni çağrı açıldı.

1833 - SAYEM Yeşil Dönüşüm Çağrısı: Bu çağrı, 36 aya kadar destek süresi ve 300 milyon TL'ye kadar konsorsiyum bütçesi ile büyük ve orta ölçekli şirketler, Ar-Ge/Tasarım Merkezleri, KOBİ'ler ve akademik kurumları kapsıyor. Araştırma kurumlarına %100 hibe, sermaye şirketlerine ise %50'si geri ödemeli destek sunuluyor.

1832 - Sanayide Yeşil Dönüşüm Çağrısı: Yeşil dönüşüm faaliyetlerine odaklanan bu çağrı, firmaların Ar-Ge çalışmalarını ve prototiplerini destekliyor. Destek süresi 24 ay, bütçe limiti büyüklüğe göre değişiyor. Sermaye şirketlerine %50'si geri ödemeli destek sağlanıyor.

1831 - Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörlük Programı: KOBİ'ler için teknik yardım hizmetleri sunacak olan program 2024 başında açılacak. Destek süresi 6 ay, bütçe limiti 210.000 TL. Hizmetlerin %90'ı hibe olarak karşılanacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • ESG Nedir?
  ESG, bir kuruşun finansa olmayan Sürdürülebilirliğin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim boyutlarında performans etkilerini ölçmeyi sağlayan uygulamalardır.
  24 Ekim 2023
 • Emisyon Ticaret Sistemi Nedir?
  Emisyon Ticaret Sistemi (ETS), sınırla ve ticaretini yap sistemi ile işletmlere verilen karbon salınım haklarının alım satımının yapıldığı sistemdir.
  13 Ekim 2023
 • Kurumsal Sürdürülebilirlik Nedir ve Boyutları Nelerdir?
  Kurumsal Sürdürülebilirlik, kurumsal yapıların çevresel, sosyal ve yönetişim boyutlarındaki performanslarının toplamı olarak değerlendirilen bütünüdür.
  10 Kasım 2023
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram