Telefon
Menü

Verra (VCS) Karbon Kredisi Hesabı

The Verified Carbon Standard (VCS) Programı, dünyada en yaygın kullanılan sera gazı (GHG) karbon kredilendirme platformlarından biridir. Karbon kredilerinin satışından elde edilen gelirler, karbon emisyonlarını azaltan ve ortadan kaldıran, ihtiyaç sahibi bireylerin geçim kaynaklarını iyileştiren ve doğayı koruyan faaliyetlere yönlendirilir. VCS/Verra projeleri bir milyar tondan fazla karbon ve diğer sera gazı emisyonunu azaltmış veya atmosferden uzaklaştırmıştır. VCS Programı, ortak çevremizi korumaya yönelik süregelen çabaların kritik ve gelişen bir bileşenidir.

VCS Karbon Kredisi Nasıl Alınır?

Karbon kredilerinin alınması için iki yöntem bulunmaktadır. Karbon kredilerini bir cüzdan hesabı oluşturarak, retire etmeden alabilirsiniz. Ya da direkt olarak faaliyetinizden oluşan karbon emisyonlarını dengelemek (offsetlemek) için retire edilmiş şekilde sertifika olarak alabilirsiniz. Retire edilmemiş karbon kredileri, cüzdanlarda saklanabilir ve başkalarına satılabilir. Karbon kredilerinin retire edilmesi, issu edilmesi ya da ofsetlemede direk olarak kullanılması ile ilgili detaylı bilgileri karbon kredisi nedir sayfamızdan edinebilirsiniz.

Verra Karbon Hesabı Nasıl Açılır?

  1. İlk olarak www.verra.org sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
  2. Ardından üst satırda bulunan "Verra Registry" sekmesine tıklamanız önerilir. Açılan sayfada yer alan açıklamaları okumanız önemlidir.
  3. Verra Karbon sayfasının sağ üst köşesinde bulunan "Open an Account" sekmesine tıklayınız. Bu sayfada Verra Karbon hesabı için sözleşme şartları yer almaktadır.
  4. Sözleşme şartlarını okuduktan sonra, en altta yer alan "Account Type" (Hesap Türü) açılır penceresinden size uygun olan hesap türünü seçiniz.
  5. Size uygun olan hesap türünü seçtikten sonra, karşınıza Verra Sözleşme şartlarının yer aldığı ekran çıkacaktır. Bu ekranın en alt kısmına adınızı, soyadınızı ve ünvanınızı yazmanız gerekecektir. Gerekli işaretlemeleri ve bilgilerin girişini yaptıktan sonra "I Agree / Kabul Ediyorum" butonuna basıp ilerlemeniz gerekir.
  6. Şartları kabul ettikten sonra karşınıza çıkan sayfada karbon kredilerini ne için kullanacağınızı, başka firmalar adına alım satım yapıp yapamayacağınızı soracaktır. Bu bölümde size uygun kısımları işaretledikten sonra, aşağıdaki bölümde firmanız ile ilgili bilgileri girmeniz gerekecektir.
  7. Aşağı bölümlere indikçe fatura bilgileri, hesabı yönetecek kişi bilgilerini göreceksiniz.
  8. Son olarak sizden kullanıcı adı ve şifre belirlemenizi isteyecek. Tüm bu bilgileri doldurup başvur butonuna bastıktan sonra mail adresinize onay maili gelecektir.
  9. Onay mailini tıkladığınızda belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi girerek, hesabınızı aktif etmiş olacaksınız.

Bu aşamalardan başarıyla geçtikten sonra Verra Karbon yetkilileri size mail yoluyla ulaşacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram