Telefon
Menü

SKDM/CBAM Eğitimi

5.100 ₺
 • Kayıt Dönemi
  03.05.2024 - 24.05.2024
 • Eğitim Dönemi
  24.05.2024 - 24.05.2024
 • Kontenjan
  5 - 20
 • Eğitim Süresi
  6 Saat
 • Belge Türü
  Katılım Belgesi
 • Eğitim Kodu
  SKDM - 24/4

Eğitimin Amacı

Bu eğitimin amacı, katılımcıların Avrupa Birliği tarafından yayınlanan Excel formatı ile gömülü emisyon hesaplamalarını yapabilme, raporlama sistemini oluşturabilme ve CBAM portal beyanı için gereken verileri AB yerleşik müşterilerine iletebilme yetkinliklerini kazanmalarını sağlamaktır.

Eğitimin İçeriği

1. Temel CBAM Regülasyon Mekanizması 

Eğitimin ilk bölümünde temel seviyede avrupa birliği emisyon ticaret sisteminden bahsedilerek Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının çıkış gerekliliği anlatılacaktır. SKDM' nin neden AB için bir gereklilik haline gelindiği açıklmasınından sonra, AB tarafından yayınan SKDM Regülasyonu ile ilgili temel seviyede bilgilendirme yapılacaktır. Bu bilgilendirmede veri akışlarının CBAM partolına nasıl ulaştığı, raporlama ve beyan yükümlülükleri, vergilendirme sisteminde ödeme yükümlüleri tanımlanacaktır.  Eğitimin bu kısmının son bölümünde ise, regülasyonda açıklanan bilgilere göre raporlama yapmakla yükümlü GTIP kodları, skdm sistemine göre emisyonların tanımı, basit ve kompleks mal tanımlamaları ile tamamlanacaktır.

2. İş ve Veri Akışlarının Düzenlenmesi

Eğitimin 2. Bölümünde işletemede skdm hesaplamaları öncesinde ihtiyaç duyulan veriler aktarılacaktır. İhtiyaç duyulan verilerin hangi kaynaklarda araştırılacağı, veri gruplama periyotları, verilerin hangi formatta saklanması gerektiği, veri sorumluların kimler olması gerektiği detaylı olarak anlatılacaktır. Veri tanımlamalarına ek olarak SKDM Regulasyonunda ihtiyaç duyulan bilgi prosedürü için gerekli düzenlemeler aktarılacaktır.

3. SKDM Exceli üzerinden Hesaplama 

AB SKDM Raporu Hazırlama 

AB SKDM Beyanı İçin Müşterinin İhtiyacı Olan Bilgiler

Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram