Telefon
Menü

SKDM Beyanı ve SKDM Raporu Nedir?

Avrupa Birliği'nin, Avrupa Yeşil Mutabakatı ile belirlediği sera gazı emisyon azaltma ve ‘net sıfır kıta’ olma hedeflerine yönelik temel aracı olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması, 01.10.2023 tarihinde resmen devreye giriyor.

Uygulamanın işlemesi için gerekli tüm yönetmelikler Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayınlandı. Yayınlanan mevzuatlara göre Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması  (SKDM) iki aşamada uygulanacak. İlk aşama 01.10.2023 – 31.12.2025 yılları arasında bir geçiş dönemi olarak gerçekleşecek, ikinci aşama ise 01.01.2026 tarihinden itibaren başlayacak. İki uygulama döneminde ihracatçılarımızın Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) ile ilgili neler yapması gerektiğini, SKDM Beyanı Nedir ve SKDM Raporu Nedir? sorularının yanıtlarını bu yazımız da açıklamaya çalıştık.

SKDM Uygulaması Nasıl Olacak?

SKDM Tüzük Metni, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Konsey tarafından 10 Mayıs 2023 tarihinde imzalanmış ve 16 Mayıs 2023 tarihli ve L 130/52 AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmış olup 17 Mayıs 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

SKDM Tüzüğünün Ana Esasları aşağıdaki gibidir;

 • SKDM 1 Ekim 2023 tarihinde SKDM geçiş dönemi adıyla raporlama yükümlülüğü ile sınırlı olarak uygulamaya girecektir. AB yerleşik işletmeler 1 Ekim 2023- 31 Aralık 2025 tarihleri arasında, çeyrek periyotlarda SKDM Raporu sunmakla yükümlü olup mali yükümlülüklerden sorumlu olmayacaktır.
 • SKDM Geçiş dönemi, uygulamanın denenmesi, sistemin oturtulması, sektörlerden veri toplanması gibi amaçları hedefleyecektir. Temel amaç 01.01.2026 tarihinde devreye girecek olan 2. aşamanın temelini oluşturmak olacaktır.
 • 01.10.2023  – 31.12. 2025  tarihleri arasında, AB ülkelerinde faaliyet gösteren ithalatçılar için ithal edilen ürünlere ait emisyonlar için herhangi bir ücretlendirme yapılmayacak.
 • SKDM Kapsamında karbon vergisi yoluyla mali yükümlülüklerin devreye girdiği asıl uygulama dönemi 1 Ocak 2026 itibariyle başlayacak. Bu tarih itibariyle, AB yerleşik ithalatçılar, her yıl 31 Mayıs tarihlerinde SKDM Beyanı sunmakla yükümlü olacaklardır.

Bu açıklamayı temel alarak, soru cevap yöntemi ile konuyu netleştirmeye çalışalım.

SKDM Raporu Nedir?

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) geçiş dönemi olan 01.10.2023  – 31.12. 2025  tarihleri arasında, Avrupa Birliği ülkelerinde yerleşik ve SKDM ürünlerinden ithalat yapan işletmeler, yetkili otoritelere 3 aylık dönemlerde SKDM Raporu yapmakla yükümlü olacaklar.

CBAM Raporu

CBAM raporu, karbon sınırlarının öngörülmesi ve yönetilmesi konusunda kritik bir araçtır. Çevresel etkiyi minimize etme ve sürdürülebilirlik çabalarınızı güçlendirme odaklı olan bu rapor, işletmemizin karbon ayak izi çalışmalarını belirlemek ve karbon azaltma stratejileri geliştirmek için önemli bir adımdır. CBAM Raporu, bizim için sadece bir yasal gereklilik değil, aynı zamanda çevresel sorumluluğumuzu ve işletme etiğimizi yansıtan bir belgedir. Sektördeki liderliğimizi sürdürme ve çevresel sürdürülebilirliği destekleme konusundaki kararlılığımızı gösterebilmemiz için bize ulaşabilirsiniz.

SKDM Beyanı Nedir?

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) geçiş dönemi sonrasında 01.01.2026 itibariyle, Avrupa Birliği ülkelerinde yerleşik ve SKDM ürünlerinden ithalat yapan işletmeler, yetkili otoritelere her yılın 31 Mayıs tarihinde bir önceki yıla ait  SKDM Beyanı yapmakla yükümlü olacaklar.

SKDM Beyanı ve SKDM Raporu Nedir?

SKDM Beyanı ve SKDM Raporu Arasındaki Fark Nedir?

SKDM Raporu, 01.10.2023 – 31.10.2025 tarihileri arasında, 3 aylık dönemlerde verilecek olan raporlardır. Bu raporlar SKDM Sertifikası (Karbon Vergisi) içermezler. SKDM Beyanı, 01.01.2026 tarihi itibariyle, her yıl 31 Mayıs tarihinde yıllık olarak verilecek olan beyanlardır. SKDM Beyanları, bir önceki yılın verilerine göre hazırlanır ve gerekli olması halinde SKDM Sertifikası (Karbon Vergisi) içermelidir.

SKDM  Raporunu / Beyanını Kimler Bildirecek?

SKDM Raporunu / Beyanını, Avrupa Birliğinde faaliyet gösteren işletmeler SKDM Portal’ ına yetkili otoriteler aracılığıyla bildirecek olup, Türkiye’den Avrupa Birliğine ihracat yapan işletmeler direkt olarak SKDM Portal’ına beyan ve bildirim ile sorumlu olmayacak. Ancak,  Avrupa Birliğinde faaliyet gösteren kuruluşlar,  Türkiye’den  ithal yaptıkları ürünlere ait emisyon bilgilerini ihracatçı kuruluşlardan talep edebilirler. Bu nedenle, Türkiye’den AB’ye  ihracat yapan işletmeler şimdiden ürünlerine ait emisyon bilgilerini netleştirmelidir.

SKDM Raporu/Beyanı Hangi Ürünler İçin Zorunlu?

SKDM Raporu/ Beyanı, Türkiye’den  AB‘ye  ihracat edilen demir-çelik, alüminyum, çimento, gübre, elektrik ve hidrojen sektörü ürünleri için geçerli. Bu ürünlerin listesine aşağıdaki linkten GTIP numarası ile ulaşabilirsiniz.

İlgili Tüzük Maddesine Ulaşmak İçin Aşağıdaki Linki Tıklayın: SKDM Tüzüğü Ek-1 Linki

SKDM Raporu Ne Zaman Yapılacak?

SKDM Raporu, 01.10.2023 itibariyle 31.12.2025 tarihine kadar 3 aylık periyotlarda yapılacak. Her 3 aylık periyottan sonra, bir sonraki ayın son gününe kadar SKDM Raporu girilecek. Örneğin;  01.10.2023 – 31.12.2023 dönemi için SKDM Raporu 31.01.2024 tarihine kadar girilecek. Yıllık SKDM Rapor Tarihleri her yıl; 31 Ocak – 30 Nisan – 31 Temmuz – 31 Ekim tarihlerinde yapılacaktır.

SKDM Beyanı Ne Zaman Yapılacak?

SKDM Beyanı , 01.01.2026 tarihi itibariyle, her yıl 31 Mayıs tarihinde yıllık olarak verilecek olan beyanlardır.  Her yıl 31 Mayıs tarihinde,   bir önceki yıla ait bilgiler skdm beyanına girilecektir. Örneğin;  2026 yılı dönemi için SKDM Beyanı 31.05.2027 tarihine kadar girilecek.

SKDM Raporunun Cezası Kaç Euro Olacak?

SKDM Raporu vermenin cezası, 17.08 2023 tarihinde (EU) 2023/956 sayılı SKDM Uygulama tüzüğüne göre  belirlenmiştir. SKDM Beyanı cezası, bildirilmeyen emisyonların tonu başına 10 ila 50 Euro arasından olacaktır. Ceza uygulaması, Türk şirketlere değil, AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlere uygulanacaktır.

İlgili Tüzük Maddesine Ulaşmak İçin Aşağıdaki Linki Tıklayın: SKDM Tüzüğü Linki

SKDM Raporu Nasıl Hazırlanır?

SKDM Raporunun içeriği, sahip olması beklenen özelikler 6 Mayıs 2023 tarihli L 130/52 AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmış SDKM Tüzüğünde açıklanmıştır:

 • İhracatçı Bilgileri
 • İthal Edilen Ürün Miktarı (Ton Cinsinden)
 • Ürüne Ait Gömülü Emisyonların Miktarı (Ton eşdeğer CO2 Cinsinden)
 • Tüketilen Elektrik (Mwatt cinsinden)

SKDM Beyanı Nasıl Hazırlanır?

SKDM Beyanı içeriği, yine 6 Mayıs 2023 tarihli L 130/52 AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmış SDKM Tüzüğünde açıklanmıştır:

 • İhracatçı Bilgileri
 • İthal Edilen Ürün Miktarı (Ton Cinsinden)
 • Ürüne Ait Gömülü Emisyonların Miktarı (Ton eşdeğer CO2 Cinsinden)
 • Tüketilen Elektrik (watt cinsinden)
 • Sahip olun SKDM Sertifikaları (1 Ton Başına ödenen SKDM Ücreti)
 • İşletmeye ait MRV Raporları
İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Yenilenebilir Enerji Nedir?
  Yenilenebilir enerji, doğal kaynaklardan elde edilen ve sürekli olarak yenilenebilen enerji kaynaklar anlamına gelir.
  13 Mayıs 2024
 • Verra (VCS) Karbon Kredisi Hesabı
  The Verified Carbon Standard (VCS) - VERRA Gönüllü Karbon Kredisi Projelerinin akredite edildiği, listelendiği ve satışa hazırlandığı platformun adıdır.
  5 Nisan 2024
 • Karbon Yakalama Nedir?
  Karbon Yakalama doğal ya da teknolojik gelişmeler kullanarak havada serbest dolaşan karbon dioksitin yakalanarak depolanması veya dönüştürülmesi sürecidir.
  28 Kasım 2023
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram