Telefon
Menü

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması

Avrupa Yeşil Mutabakatı, en basit tanımı ile Avrupa Birliği’nin (AB) çevre ve iklim değişikliğiyle mücadele planıdır. 2019 yılında uygulamaya alınan mutabakat, AB’nin 2050 yılına kadar temiz ve sürdürülebilir bir ekonomi yaratma hedefini ortaya koyar. Bu plan, AB üyesi olan ve Avrupa Birliği’ne ihracat yapan ülkelerin çevre ve iklim değişikliği konularında daha fazla iş birliği yapmasını teşvik etmeyi amaçlar.

AB’nin, iklim değişikliğiyle mücadele planının temel unsurlarından biri Karbon Emisyonlarını sıfıra indirmek. Bu plan doğrultusunda, 1 Ekim 2023 tarihi itibariyle Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Uygulamasına başlıyor.

Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapan ülkelere uygulanacak olan Sınırda Karbon Mekanizması Düzenlemesine ait Yönetmelik 16 Mayıs 2023 tarihinde Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi. Uygulamanın başlama tarihi 01 Ekim 2023 olarak kesinleşti.

Yayınlanan bu yönetmelik Avrupa Birliği’ne direk ihracat yapan ya da ihracat yapan müşterilere sahip işletmeleri direkt olarak etkileyecek. Bu noktada ihracatçılarımızın mekanizmanın nasıl uygulanacağına dair soruları gün geçtikçe artmaktadır.

AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması İçin Geçiş Dönemi Mevzuat Taslağını Yayınladı

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının temel işleme mantığı anlatmak ve ilgililerin geri bildirimlerini almak amacıyla Avrupa Birliği 13 Haziran 2023 Tarihinde sınırda karbon mekanizmasının 2023 – 2025 yılları arasında uygulanacak olan geçiş dönemi raporlama yükümlülüklerini ortaya koyan ikincil mevzuat taslağını yayınladı.

1 Ekim 2023 tarihinde başlayacak olan geçiş dönemindeki raporlama yükümlülüklerine ilişkin taslak mevzuat ve eklerine ilişkin kamu istişare sürecinin 13 Haziran 2023 tarihinde başladığı ve 11 Temmuz 2023 tarihine kadar devam edeceği ifade edildi.

Taslağın Linkine Buradan Ulaşabilirsiniz.

T.C Ticaret Bakanlığı Sınırda Karbon Mekanizması Geçiş Dönemi Uygulaması

Yeşil Mutabakat Eylem Planı kapsamında tesis edilen AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) İhtisas Çalışma Grubu’nun 3. Toplantısı 21 Haziran 2023 tarihinde kamu ve özel sektör paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Bahse konu toplantıda, 16 Mayıs 2023 tarihinde AB Resmi Gazetesinde yayımlanan AB SKDM Tüzüğü ve 13 Haziran 2023 tarihinde AB’nin kamu danışma süreci kapsamında açıklanan ve geçiş dönemi raporlama yükümlülüklerini ortaya koyan ikincil mevzuat taslağına ilişkin bilgilendirmede bulunulmuştur. Toplantıda ayrıca, ulusal bir emisyon ticaret sistemi tesis edilmesine yönelik kaydedilen gelişmeler ile AB SKDM’ye tabi olacak öncelikli sektörlerde düşük karbonlu üretime geçiş yol haritaları çalışmalarında gelinen aşama hakkında sunumlar gerçekleştirilerek, özel sektör paydaşları ile istişarelerde bulunulmuştur. Toplantıda AB SKDM’ye ilişkin olarak yapılan sunuma bu bağlantıdan erişilebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Çevre Bakanlığı Denetimleri Öncesi Yapmanız Gerekenler!
  Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı resmi sitesinde yayınlanan habere göre, 2021 yılında 57 bin 22 Çevre Denetimi, en yüksek sayıya ulaşıldığı aktarıldı.
  13 Ekim 2023
 • ISCC ve ISCC Plus
  International Sustainability & Carbon Certification (ISCC) ve ISCC Plus, sürdürülebilirlik alanında bir önemli standartlar olarak öne çıkıyor.
  27 Şubat 2024
 • İngiliz PECB İle Partnerlik Anlaşması İmzaladık!
  CASEM GRUP olarak 13. yılımızda uluslararası geçerliliği olan sertifikalara sahip eğitimler sunmak için PECB ile resmi partnerlik anlaşması imzaladık.
  13 Ekim 2023
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram