Telefon
Menü

PEP EcoPassport Nedir

PEP EcoPassport, (Product Enviromental Profile) Çevresel Ürün Profili kelimelerinin kısaltılmışıdır. Ürünleri yaşam döngüsü boyunca çevreye olan etkilerini raporlayan beyanları doğrulama sertifikasına verilen addır. Ürünlerin yaşam döngüsü boyunca çevreye olan etkileri IS0 14040 - ISO 14025 - ISO 14044 gibi standarlar kullanılarak analiz edilmektedir. Bu analizler sonucunda çevresel etkilerin raprolandığı doküman oluşuturulmaktadır. Oluşturulan dokümanın, 3. taraf bir kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından denetlenmesi ve doğrulanması işlemi sonucunda PEP EcoPassport Beyanı/Belgesi verilmektedir.

PEP EcoPassport Belgesi Nedir?

PEP EcoPassport Belgesi, bir ürünün çevresel ürün profil belgesine denir. Hazırlanan ürün yaşam döngüsü analizleri, 3. taraf bağımsız doğrulayıcılar tarafından incelenir. Gerekli şartları sağlaması halinde PEP EcoPassport adına doğrulama yapan kişiler tarafından onaylanır ve PEP EcoPassport belgesi verilir. 

PEP (Çevresel Ürün Profili) Nedir?

PEP ecopassport programı kapsamında kayıtlı bir PEP, ISO 14025 standardına göre bir Tip III çevre beyanıdır. Bir ürün için çevre pasaportu oluşturur ve 5 yıllık geçerlilik süresi vardır. Özellikle elektrik, elektronik ve HVAC sistemlerini ifade eder ve aşağıda belirtildiği gibi ürün yaşam döngüsünün tüm aşamaları dikkate alınarak çok kriterli bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi'nin (ACV) yapılmasını gerektirir.

PEP EcoPassport Belgesi Neler İçerir?

Hazırlanmış bir PEP EcoPassport Beyanı/ Belgesi aşağıdaki bilgileri içeri;

  • İhracatçının kurumsal bilgilerini,
  • Ürün yaşam döngüsü analizinde kullanılan standartları,
  • PEP Belgesinin oluşturulma ve düzenlenme tarihini ve
  • Yetkilendirilmiş doğrulayıcı  kişiye ait bilgileri ,
  • Ürünün işlevsel birimi ve kullanım ömrü ile ekipmanın bir açıklaması,
  • Ürünün malzemeleri ve toplam kütlesi,
  • 39 göstergeye dayalı çevresel etki tabloları,
  • LCA'nın çeşitli aşamalarında dikkate alınan varsayımları içermektedir. 

PEP, ekstrapolasyon kurallarını kullanarak homojen bir ürün ailesini kapsayabilir, ancak etkilerle ilgili belirli bir hassasiyet seviyesini korumak için bunu sınırlamanız önerilir. Çevresel etkiler, Bureau Veritas tarafından geliştirilen bir LCA ve eko-tasarım aracı olan EIME yazılımı kullanılarak hesaplanır. Son olarak, tüm kurallar sertifikalı bir üçüncü tarafça doğrulanır, böylece PEP ecopassport® web sitesinde paylaşılan verilerin uyumluluğu ve tarafsızlığı sağlanır.

Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram