Telefon
Menü

Karbon Ticareti Nedir?

Karbon Ticareti, sera gazı emisyonu salınımı konusunda daha sınırlı bir seviyeye ulaşmak amacıyla tercih edilen çevre politikalarının tamamdır. Bknz: (Sera Gazı Nedir?)

Kamu kuruluşları ile uluslararası seviyede faaliyet gösteren kurumlar arasında belirlenen sınırlara uygun olarak devam eden süreç çerçevesinde işlevsellik elde edilmektedir. Sera Gazı Emisyonu hakkında detaylı bilgi almak için sayfamıza ulaşabilirsiniz. Şirketlerin ‘Karbon Ticareti’ kapsamında belirlenen sınırlara dikkat etmeleri bir zorunluluktur. Karbon salınımı noktasında sınırları aşacağını düşünen şirketlerin fazladan emisyon hakkı satın alması elzemdir. Öte yandan karbon salınımı sınırının kendileri için fazla olduğunu düşünen şirketler azalttıkları emisyon miktarı kadarını satışa çıkarabilmektedir. Karbon ticaretinde ödeme yapmak tarafta olmak istemeyen işletmelerin öncelikle Karbon Ayak İzi hesaplamalarını yapmış olmaları gerekir. Akabinde ödeme yapan tarafta değil, kazanan tarafta olmak için Karbon Ayak İzi Azaltma işlemlerini gerçekleştirmiş olmaları gerekir.

Karbon Ticareti Nasıl Yapılır?

Karbon ticaretiyle hedeflenen asıl konu sera gazı emisyonlarının azaltılmasıdır. Ancak bu süreçte azaltılan emisyon miktarının ekonomik bir getiri sağlaması ya da fazladan salınan emisyon gazları için bedel ödenmesi de söz konusu olmaktadır. Bir çeşit teşvik sistemi olarak da değerlendirilebilecek olan bu süreç üretimde verimliliği hedefleyen hemen her şirket tarafından önemsenmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmayı destekleyen ve karbon ayak izi konusunda sınırlandırmayı sağlayan karbon ticareti gün geçtikçe bu amaç doğrultusunda başarılı sonuçları gündeme getirmektedir.

Karbon ticaretinde işleyiş daha önceden belirlenen sınırlar ve bu sınırlara uyum ile alakalı olmaktadır. Sınırların üzerine çıkan şirketler fazladan saldıkları sera gazları için kredi satın alır. Ceza sisteminden çok sınırlandırmayı gönüllü olarak gerçekleştirmeyi sağlayan karbon ticareti sayesinde sera gazı salınımı ile alakalı bir farkındalık oluşması muhtemeldir. Öte yandan sera gazı salınımını sınırların altında tutmayı başaran şirketler sınırın altında kalan fazla kredilerini başka şirketlere satabilmektedir. Teşvik edici ve ekonomik kazanç sağlayıcı bu uygulama sayesinde büyük bir dönüşüm gündeme gelmektedir.

Karbon Ticaretinin Şirketler Açısından Faydaları

Enerji verimliliği ve sera gazı salınımı gibi insanlık açısından olumsuzlukları ortadan kaldıran yaklaşımları gündeme getiren karbon ticaretinin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Bu kapsamda sürecin çok daha kapsamlı ve etkin faydaları olduğundan söz etmek gerekmektedir. Aşağıda sıralanan fayda ve avantajları dikkate alarak karbon ticareti neden tercih edilmeli? sorusuna cevap bulmak da mümkündür.

Karbon Ticareti: Maliyetlerin Düşürülmesi

Gönüllülük esası ve zorlayıcı yasalar dikkate alındığında uygulamaya konan çözümler arasında değerlendirilen karbon ticaretinin en büyük faydası şirketlerin maliyetlerini azaltmaya yönelik pek çok yönteme başvurmasıdır. Özellikle de sera gazı salınımının kredi satın alma ya da satışı yapma noktasında getirdiği yenilikler dikkate alındığında şirketler kendi bünyelerinde en makul uygulamalara yönelmektedir. Maliyetlerin önemli ölçüde düşmesine fayda sağlayan bu durum aynı zamanda daha sürdürülebilir bir işletme yapısına ulaşmayı da sağlar. Siz de maliyetleri düşürecek ve faydalı sonuçlar ortaya çıkaracak alternatifler için tercihinizi hemen yapabilirsiniz.

Karbon Ticareti: Teşvik Edici Uygulamalar

Karbon ticareti ile alakalı olarak dikkate değer önemli konulardan biri de teşvik edici yaklaşımların benimseniyor olmasıdır. Sera gazı salınımı sınırının aşılması halinde ceza ile karşı karşıya kalmak pek çok şirket için arka kapıdan dolanmaya yol açabilecektir. Ancak teşvik edici ve şirketleri doğru uygulamalara yöneltici yaklaşımlar daha ideal sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda sistem enerji kaynaklarında verimi ve maliyet anlamında tasarrufu getirecek çözümler ortaya çıkarır. Önce cezanın değil daha ideal politikaların gündeme gelmesi sistemin işlevselliği noktasında mutlaka dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Karbon Ticareti: Sürdürülebilir Şirket Yapısı ve Çevre

Sürdürülebilir şirket yapısının elde edilmesinde doğru projelere yönelmenin çok büyük etkisi olduğundan söz etmek gerekmektedir. İşletmelerin salt ceza odaklı bir sürecin parçaları olmalarındansa sürdürülebilirliği ön planda tutan yaklaşımlara odaklanmaları çok daha idealdir. Çevreyi düşünürken şirket yapısının da nasıl daha başarılı seviyelere taşınacağı hakkında çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kullanılan enerji kaynaklarından üretim – dağıtım süreçlerinde gündeme gelen uygulamalara kadar her detay öne çıkar. Bu bağlamda şirketler için çok daha makul bir sonuç elde edilmektedir.

Karbon Ticaretinin Ortaya Çıkış Serüveni

Sera Gazı Salınımı ile alakalı önemli yenilikler ortaya çıkaran bir detay olarak karbon ticaretinin gelişimi hakkında detaylara göz atmakta fayda vardır. Bu kapsamda gelişim sürecinde etkili olan unsurlara odaklanmak gerekmektedir. İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, Kyoto Protokolü, Paris Anlaşması ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması gibi uluslararası seviyedeki gelişmelerden bahsetmek gerekmektedir. Tüm bu anlaşma ve protokoller doğrultusunda karbon ticaretinin çerçevesi çizilmiştir. Hem kamusal hem de bireysel manada sınırlamaları gündeme getiren bu süreç atmosferin zarar görmemesi adına çok çok değerlidir.

Kömür başta olmak üzere yüksek seviyede CO2 salınımına yol açan enerji kaynaklarının kullanılması yerine daha makul seçenekler olarak görülen rüzgâr, güneş, jeotermal ve hidroelektrik enerjisinin kullanılması önerilmektedir. Temel hedefi salınımı azaltmak olsa da bir yandan da enerji verimliliği mevzusunda getirdiği yenilikler sayesinde karbon ticareti çok önemli bir özelliğe sahiptir. Siz de şirketinizin karbon salınımı konusunda sınırlara uymasını sağlamak ve süreç boyunca uygulamaları takip etmek mi istiyorsunuz? Bu durumda yapmanız gereken sadece uzman ekibimizle iletişimde kalmak olmalı. Bizimle iletişime geçerek karbon ticareti başta olmak üzere bütün merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Karbon Yakalama Nedir?
  Karbon Yakalama doğal ya da teknolojik gelişmeler kullanarak havada serbest dolaşan karbon dioksitin yakalanarak depolanması veya dönüştürülmesi sürecidir.
  28 Kasım 2023
 • GSM İşletme Ruhsatı
  GSM'ler (Sıhhi Olmayan İşletmeler), faaliyetleri sırasında çevreye doğrudan veya dolaylı etki eden, bu etkiler sonucunda çevreye zarar veren işletmelerdir.
  17 Aralık 2023
 • Karbon Döngüsü Nedir?
  Karbon döngüsü; karbon elementinin atmosfe ve su ekosistemleri aralarında mekanik, fiziksel, jeolojik ve biyolojik yöntemlerle birbiri arasında geçişidir.
  1 Ocak 2024
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram