Telefon
Menü

Karbon Sertifikası Alım İşlemleri

Karbon Setfikası Alış İşlemleri,  gönüllü karbon kredilerinin onaylanarak listelendiği (Gold Standard - Verra - Global Carbon Councill gibi) onaylayıcı kuruluşlardan ya da  karbon kredilerinin ticaretinin yapıldığı pazaryeri -  marketplace gibi platformalrdan, karbon ticareti yapan aracı kurumlardan yapılır. Son zamanlarda sıkça karşılaştığım bir soru var: "Karbon kredisi alış satış işlemleri nasıl yapılır?" Bu önemli konuda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Karbon Sertifikası, sera gazı emisyonlarını azaltmayı veya atmosfere salınan karbon dioksit gibi gazları dengelemeyi amaçlayan bir çevre birimidir. Her bir karbon kredisi, genellikle bir ton karbon dioksit eşdeğeri emisyonun azaltılmasını veya emilmesini simgeler ve uluslararası, ulusal veya yerel düzeyde emisyon azaltma hedeflerine ulaşmada kritik bir rol oynar.
Günümüzde, yenilikçi ve sürekli gelişim odaklı şirketler için karbon ayak izi hesaplama, raporlama ve doğrulama süreçleri artık standart hale gelmiştir. Bu alanda çalışan pek çok şirket, karbon yüklerini hesaplayıp raporluyor ve bunları doğrulatıyor. Ancak, bazı şirketler için bu süreçler yeterli olmuyor ve "Karbon yükümü hesapladım, daha fazlasını nasıl yapabilirim?" sorusu gündeme geliyor.

Karbon Sertifikası Nedir?

Karbon Sertifikası, 1 adet karbon kredisine karşılık gelen sertifikadır. Karbon sertifikaları, şahısların kuruluşların organizasyonların karbon emisyonlarını sıfırlamak için kullanılır. Yenilenebilir enerji, teknolojik gelişme, ormanlaştırma, tarım, enerji tasarrufu gibi noktalardan üretilen ve Gold Standart - Vera - Global Carbon Councill gibi kuruluşlardan akredite edilerek liselenme etkisi alan karbon kredilerine ait sertifikalara karbon sertifikası denir. Bunlar karbon kredisinin ıspatı niteliğinde olan tek kullanımlık sertifikalardır.

 

 

Karbon Emisyonlarını Nasıl Sıfırlarım/ Nötürlerim?

Karbon emisyonlarının sıfırlanması, Karbon Nötr hale gelinmesi anlamına gelir. Bir işletme önce kurumsal karbon ayak izi hesaplamalarını yapar ve hesaplama sonucunda o yıla ait karbon emisyon miktarını ton cinsinden görür. Karbon emisyonlarının toplamını gören işletme, ilk olarak karbon salınımına neden olan noktaları iyileşitrme ile sürece başlar. Yapabildiği kadarını yaptıksan sonra, dilerse Kapsam 2 emisyonlarını sıfırlamak için I-REC sertifikası alır. Kalan kapsam1 ve kapsam 3 emisyonları için karbon kredisi alarak karbon sıfırlama, karbon dengeleme- ofsetleme işlemini yapabilir. Anlamış olduğum adınları özetleyecek olursak aşağıdaki gibidir:

 

 • Ürününüzün/Kurumunuzun  Karbon Ayak İzini Hesaplayın
 • Karbon Yükünüzü Kapsamlarına Göre Ayrı Ayrı analiz edin
 • Araştırmalarla sktör ortalamanıza ait bilgileri edinin
 • Ürün Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) Yapın

Bu adımları izleyerek ürün ve/veya kurumsal seviyede karbon yükümüzü hesaplamış olduk, sıra de var?

Karbon Emisyonlarına neden Olan Noktaları İyileştirin!

 • Yakıt Türlerinizi Değiştirin (Kömrden - Doğalgaza gibi)
 • Enerji Verimlilik analizi Yaptırın
 • Enerji İzleme Sistemleri Kurun (SCADA gibi)
 • Araçlarınızı Elektrikle Araca Çevirin
 • Kazan İyileştirmelerini yapın
 • •    Yenilenebilir enerji kurulumunu yapaın ve temiz enerji kullanın

 

Karbon emisyonu, bir organizasyonun veya bireyin atmosfere saldığı karbon bazlı gazların miktarını ifade eder. Bu gazlar genellikle fosil yakıtların yanması, endüstriyel süreçler ve diğer insan faaliyetleri sonucunda ortaya çıkar. Karbon emisyonları, küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine katkıda bulunabilir. Karbon emisyon sertifikaları, bir kuruluşun veya kişinin belirli bir dönemde saldığı karbon emisyonlarını dengelemek veya azaltmak amacıyla kullanılır. Bu sertifikalar genellikle karbon salımını azaltan projelere yatırım yaparak elde edilir.

Sertifika sahipleri, emisyonlarını dengeleyerek karbon ayak izlerini azalttıklarını ve sürdürülebilirliği desteklediklerini gösterebilirler. Karbon emisyon sertifikaları, şirketlerin ve bireylerin çevresel sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olabilir.

I-REC- Yenilenebilir Enerji Seritfikası Ne İşe Yarar?

Bu maddeleri hayal gücümüz yettiğince arttırabiliriz. Ancak bir yerden sonra sabit olan karbon yükünü azaltamayacak noktaya geleceğiz. Karbon yakalama ve depolama sistemlerinin yüksek maliyeti nedeniyle bu her zaman mümkün olmayabilir. Tüm bu iyileştirmeleri yaptıktan sonra işletmeler genellikle ilk olarak Yenilenebilir Enerji Setifikası (I-REC)  alımları gerçkleştirir. Ancak bu sertifikalar sadece kapsam 2 emisyonlarımızı net sıfır karbon haline getirebilir. I-REC sertifikası alım işlemleri için bize ulaşabilirsiniz. Tüm kaynaklardan ve yıl seçeneklerinden sizlere I-REC sertifikası satışı sağlayabiliriz.

İşletmenin I-REC Sertifikaları ile Kapsam 2 Emisyonlarını nötr hale getirdiğini varsaylım. Sıra Kapsam 1 ve Kapsam 3 Emisyonlarını nasıl karbon nötr hale getireceğinde.Bu sorunun ceabı makalenin konusuna gelir, karbon setfikası alış işlemleri gerçekleştirerek. Karbon kredisi alım işlemi ülkemizde oldukça zor bir durum. Haftalarca beklemeniz gerekebilir, yüksek giriş maliyetleri ödemeniz gerekebilir.

Karbon Sertfikası Alım İşlemi Nereden Yapılır?

Karbon kredisi almak için, karbon kredilerini sergileyen bir portala ihtiyaç duyarsınız. Bu protalda almak istediğiniz karbon kredisi türünü seçer ve alım yaparsınız. Bu portallardan bazıları GoldStandard, Carbonfuture, Puro earth gibi platformlardır. Ancak bu platformlar türkçe dilinde destek hizmeti sunmaz, ya yüksek cüzdan açma maliyetleri sunar, ya da yüksek karbon sertifikası maliyetleri sunar.

 Karbon kredisi/sertifikası alma süreci genellikle şu adımları içerir:

 

 • Karbon Ayak İzi Hesaplama: Şirketinizin veya faaliyetlerinizin toplam karbon emisyon miktarını hesaplayın.
 • Azaltma Yollarını Belirleme: Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş gibi emisyonları azaltma yöntemlerini belirleyin.
 • Karbon Kredisi Sağlayıcılarıyla İletişime Geçme: Sertifikalı karbon azaltma projeleri üzerinden krediler sunan sağlayıcılarla iletişim kurun.
 • Uygun Projeyi Seçme: Ormanlandırma, yenilenebilir enerji gibi emisyon azaltma projelerinden birini seçin.
 • Karbon Kredisi Satın Alma ve Ofsetleme: Gerekli miktarda karbon kredisini satın alarak emisyonlarınızı ofsetleyin.
 • Raporlama ve Doğrulama: Aldığınız karbon kredilerinin standartlara uygun olduğunu doğrulayın.

Bu süreç, şirketin büyüklüğüne, sektörüne ve coğrafi konumuna göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, yerel ve uluslararası yönetmelikler ve standartlar da bu süreci etkileyebilir.
İşte tam bu noktada sizlere destek olmayı çok isterim. Benimle dilediğiniz şekilde iletişime geçmeniz halinde size elimden gelen desteği sağlayacağıma emin olabilirsiniz
Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Çevre Danışmanlık Firmaları
  Çevre Danışmanlık Firmaları, çevre izin lisans belgesi, sürdürülebilirlik raporu ve karbon ayak izi gibi çevresel hizmetler sunan danışmanlık şirketleridir
  12 Ekim 2023
 • Döngüsel Ekonomi Nedir?
  Döngüsel ekonomi, atıkları kaynak olarak kullanır ve değerlerin döngüde kalmasını sağlar. Bu yazı ile ulusal döngüsel ekonomi hakkında bilgi alın.
  28 Ekim 2023
 • Sera Gazı Nasıl Hesaplanır
  Sera gazları, atmosferdeki gazlar arasında güneşten gelen enerjiyi yakalayarak gezegenimizin sıcaklığını dengeleyen önemli bir rol oynarlar.
  12 Ekim 2023
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram