Telefon
Menü

Karbon Ayak İzi Danışmanlık

Karbon ayak izi danışmanlık, ISO 14064-1 Kurumsal Karbon Ayak İzi standardına uygun olarak işletmelerin karbon emisyonlarını hesaplama, raporlama ve azaltma süreçlerine rehberlik edilmesi hizmetine denmektedir. Karbon ayak izi danışmanlık,  organizasyonların/ işletmelerin kapsam 1 doğrudan, kapsam 2 ithal edilen enerji kaynaklı dolaylı emisyon ve kapsam 3 diğer dolaylı emisyonların hesaplanmasını, raporlanmasını ve azaltım yöntemlerinin belirlenmesi işlemlerini kapsamaktadır. Karbon ayak izi danışmanlık hizmetleri mevcut durum tespiti, enerji tüketimlerinin analizi, fosil yakıtların kontrolü işlemleri ile başlayıp, işletmelere tamamlanmış karbon ayak izi envanter raporunun teslimi ile sona erer. Karbon ayak izi danışmanlığı, işletmelere faaliyetleri kaynaklı iklime olan çevresel etkilerini değerlendirme, karbon emisyonlarını hesaplama ve karbon emisyonlarını yönetme stratejileri geliştirme konularında uzmanlık ve rehberlik sağlamaktadır. 

CASEM ESG, karbon ayak izi danışmanlık hizmetleri neticesinde müşterilerine akredite doğrulama denetimine hazır karbon envanteri sunmaktadır. CAEM ESG olarak hizmetimizdeki çıktı hedefimiz, müşterilerimiz organizasyonlarında karbon ayak izi hesaplama yeteneğinin oluşmasıdır. Bu amaçla karbon ayak izi danışmanlık hizmetimiz eğtim ve çalıştay ağırlıklı olarak sürdürülmektedir. 

Karbon Ayak İzi Danışmanlık Hizmetleri

Karbon ayak izi danışmanlık hizmetleri, işletmelerin çevreye etkilerini değerlendirme ve karbon salınım süreçlerini kontrol etmek olarak kabul edilmektedir. Karbon atak izi danışmanlık hizmetleri, ISO 14064-1 Standardı doğrultusunda kurumsal karbon ayak izi danışmanlığı ve ISO 14067 Standardı doğrultusunda ürün karbon ayak izi danışmanlığı olarak iki hizmet türüne ayrılmaktadır. İki farklı hizmet türünün, adımları farklılık göstermektedir. ISO 14064-1 Standardı doğrultusunda kurumsal karbon ayak izi danışmanlığı hizmeti ve ISO 14067 Ürün Karbon Ayak İzi hakkında detaylı bilgi almak için linkleri tıklayabilirsiniz.

Karbon Ayak İzi Danışmanlık Firmaları Ne İş Yapar

Karbon ayak izi danışmanlık firmaları, işletmelere, organizasyonlara ve kamu kuruluşlarına sera gazlarından birisi olan karbon emisyonlarının (karbon yak izinin) hesaplanması, raprolanması ve denetimlere eşilik edilmesi konularında hizmetler sunar. Karbon Ayak izi yani karbon gazı emisyonu, sera gazı emisyonlarından bir tanesidir, ancak %70 in üzerinde hacmi ile en çok bulunan sera gazıdır. Bu nedenle temel mücade karbon emisyonları ile sürmektedir. Karbon ayak izi danışmanlık firmaları, hesaplamalarında ve karbon envanter raporu oluşturulmalarında kuruluşların tüm sera gazı miktarlarını hesaplar, ayrı ayrı olarak raporlar.  Karbon ayak izi envanter raporunun son bölümünde ise tüm sera gazlarına ait miktarları, Küresel Isınma Potansiyeli (global Warming Potansiel) ile çarparak, gazların karbon dioksit eşdeğer miktarlarını bulur. Bulunan rakamları toplar ve kuruluşun toplam karbon gazı miktarını karbon diokşit eşdeğeri cinsinden raporlar.

Karbon ayak izi danışmanlık şirketleri, aynı zamanda sürdürülebilirlik konularında yer alan başlıklarda danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bu alanlara örnek olarak aşağıdaki danışmanlık başlıklarını verebiliriz:

 • Sürdürülebilirlik Danışmanlık
 • Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Danışmanlık
 • Yeşil Dönüşüm Danışmanlık
 • Su Ayak İzi Danışmanlık
 • SKDM Raporu Danışmanlık
 • Sera Gazı Emisyonu Raporu Danışmanlık
 • Ürün Karbon Ayak İzi (ISO 14067)  Danışmanlık
 • EU Ecolabel Belgesi (Çevre Etiketi) Danışmanlık
 • Çevrsel Ürün Beyanı (EPD) Belgesi Danışmanlık
 • CDP Raporlama Danışmanlık
 • Sürdürülebilirlik Raporu - GRI Danışmanlık
 • Ecovadis Belgesi Danışmanlık

Karbon Ayak İzi Hesaplama Eğitimi

Karbon ayak izi danışmanlık şirketlerinin vermiş olduğu hizmetlerden biri de, karbon ayak izi hesaplama eğitimidir. Karbon ayak izi eğtimi, kişilere ya da kuruluşlara temel tanımlamalardan başlanıp, hesaplama kısmına kadar olan bölümleri kapsayan, karbon ayak izi kontrolü kültürünü aktarmayı hedefleyen eğtimleri denir. Eğitimleri ortalama 3 gün sürmektedir. Eğitimlerin, karbon yak izi başdoğrulayıcı sertifikasına sahip olan kişilerden alınması tercih edilmelidir. Özellikle sadece teorik bilgiye sahip olan ve sunumdaki içerikleri okuyarak eğitim veren kişilerden eğitim alınması pek etkili olmayacaktır. Karbon ayak izi hesaplama pratiğinin öğretilebilmesi için hesaplama süreçlerinde yer almak gerekmektedir.

Karbon Ayak İzi Hesaplama Eğitimi Veren Firmalar

Karbon ayak izi eğitimini veren firmalar, online ya da fiziksel olarak kişilere ve işletmelere karbon ayak izi eğitimi veren firmalardır. Ayrıca karbon ayak izi eğitimleri günümüzde teorik ve hesaplamaya dayalı pratik karbon ayak izi eğitimleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Karbon ayak izi eğitimi veren şirketler seçilirken mutlaka, bu konuda hesaplama yapılmış şirketler seçilmelidir.

Temel olarak karbon ayak izi eğitim içeriği aşağıdaki gibidir: 

 • Temel Kavramları ve Tarhisel Akış
 • İklim Değişikliği ve Kürsel Isınma
 • Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi
 • Kyoto Protokolü ve Paris İklim Anlaşması
 • Karbon Kredisi ve Emisyon Ticaret Sistemleri
 • Sera Gazı ve Sera Etkisi
 • Sera Gazları ve Karbon Dioksit Gazı
 • Sera Gazı Emisyonları Yutakları ve Uzaklaştırmaları
 • Sera Gazı Emsiyonları Kapsamları
 • Sera Gazı Envanter Raporu
 • Küresel Isınma Potansiyeli
 • Karbon Dioksit Eş Değer Dönüşümü
 • Karbon Ayak İzi Hesaplama Metodolojisi
 • Belirsizlik Hesabı
 • Örnek Karbon Ayak İzi Hesaplama Uygulaması

Sakarya Karbon Ayak İzi Danışmanlık Şirketleri

Sakarya'da faaliyet gösteren karbon ayak izi danışmanlık şirketimiz, işletmelere çevresel etkilerini değerlendirme ve karbon salınımını kontrol etme konularında uzmanlık sunmaktadır. CASEM ESG olarak Sakarya Karbon Ayak İzi danışmanlık şirketlerinden ilk firma olarak , sera gazı emisyonlarını hesaplamak, raporlamak ve azaltmak için gerekli adımları atarak sürdürülebilirlik alanında önemli bir rol oynamanıza imkan sunuyoruz. Sakarya karbon ayak izi danışmanlık şirketleri arasında öncü konumda olan CASEM ESG, uzun yıllara dayanan deneyimiyle müşterilerine kaliteli ve etkili çözümler sunmaktadır. Şirketlerin çevresel etkilerini azaltma ve karbon ayak izini yönetme konusunda ihtiyaç duydukları rehberlik ve destek için Sakarya'daki işletmeler bu danışmanlık hizmetlerinden bizleri arayıp faydalanabilirler.

Düzce Karbon Ayak İzi Danışmanlık Şirketleri

Düzce karbon ayak izi danışmanlık, Düzce ilindeki işletmelere çevresel etkilerini değerlendirme ve karbon salınımını kontrol etme konularında destek sağlayan bir danışmanlık firmasıdır. Sera gazı emisyonlarını belirlemek, raporlamak ve azaltmak için gerekli adımları atarak sürdürülebilirlik alanında sizlere destek oluyoruz. Düzce karbon ayak izi danışmanlık şirketi olarak, markaların uzmanlığını ve deneyimini kullanarak çevre dostu uygulamalar konusunda rehberlik ediyoruz. Şirketlerin çevresel etkilerini azaltma ve karbon ayak izini yönetme konusunda ihtiyaç duydukları desteği sağlamak için Düzce'deki işletmeler hemen bizi arayabilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Yeşil Dönüşüm Nedir?
  Yeşil dönüşüm, çevre bilinci ve sürdürülebilirlik odaklı bir iş modelidir. Sürdürülebilir bir geleceğe adım atmak için yeşil dönüşümü keşfedin!
  13 Ekim 2023
 • Çevre İzni/Lisansı Nasıl Alınır?
  Çevre İzni/Lisansı; imisyon ve emisyon ölçümleri ve atık yönetimi sistemine hazırlandıktan sonra Çevre İl Müdürlüklerine başvurularak alınır.
  5 Kasım 2023
 • Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi
  Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi - CSRD, şirketlerin sürdürülebilirlik strateji planlarını raporlamasını sağlayan bir direktiftir.
  12 Ekim 2023
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram