Telefon
Menü

ISO 14064-1 Standardı Nedir?

TS EN ISO 14064-1 Standardı, Kuruluşların Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının (Karbon Ayak İzi) ölçme ve uzaklaştırılma  kriterlerini belirleyeb hesaplama ve raporlama standardıdır. ISO 14064-1 Standardı ilk olarak 2006 yılında yayınlanmıştır. Standa akabinde 2012 ve 2019 yıllarında revizyona uğrayıp 2019 yılında TS EN "ISO 14064-1:2018 Standardı" olarak son haline almıştır. "ISO 14064-1 Standardı", Green House Gasses (GHG) Protokolü şartları kapsamında Kuruluşların Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının (Karbon Ayak İzinin) ve Karbon Uzaklaştırmalarının (Removal) nasıl hesaplanacağını ve nasıl raporlanacağını detaylı olarak tanımlamaktadır. Sera Gazı Nasıl Hesaplanır? sorusunun cevabı tam olarak bu standarda tanımlanmıştır. Ek olarak Karbon Ayak İzi Azaltma yöntemleri ve Sera Gazı Nasıl Azaltılır sorularının cevaplarını bu standardı detaylı okuyarak bulabilirsiniz. Standart GHG Protokolünün belirdiği gibi Sera Gazı Emeisyonlarını üç farklı kapsam da değerlendirmektedir. Temelde sera gazı emisyonu kapsamlarını, Doğrudan Sera Gazı Emisyonları, İthal Enerji Kaynaklı Dolaylı Sera Gazı Emisyonları ve Diğer Dolaylı Sera Gazı Emisyonları olarak değerlendirmiştir. Ancak Diğer Dolaylı Sera Gazı Emisyonlarını, kendi işlerinde tekrar dört bölüme bölerek toplamda Sera Gazı emisyonlarını 6 kartegoriye ayırmıştır. Özetle şunu belirtebiliriz; ISO 14064-1 Standardına göre Sera Gazaı Emisyonları 6 Farklı Kategoriye Ayrılmıştır. Sera Gazı Kategorileri Nelerdir, sorusuna aşağıdaki gibi yanıtlayabiliriz:
 

ISO 14064-1 Sera Gazı Kategorileri:

Kategori 1 Doğrudan Sera Gazı Emisyonları
Kategori 2 İthal Enerjiden Kaynaklı Dolaylı Sera Gazı Emisyonları
Kategori 3 Ulaşımdan kaynaklanan Dolaylı sera gazı emisyonları
Kategori 4 Kuruluş tarafından kullanılan ürünlerden kaynaklanan Dolaylı sera gazı emisyonları
Kategori 5 Kuruluştaki ürünlerin kullanımıyla ilişkili Dolaylı sera gazı emisyonları
Kategori 6 Diğer kaynaklardan Dolaylı sera gazı emisyonları

 

ISO 14064-Sera Gazı ve Emisyonları Yönetim Sistemi

ISO 14064 Sera Gazı ve Emisyonları Yönetim Sistemi, günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliği son derece önemli bir problem olduğu için önem kazanmış olan ISO sistemlerinden bir tanesidir. Yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en temel nedenleri arasında sera gazı emisyonu yer almaktadır. Bu doğrultuda sera gazı emisyonlarının ölçülmesi, raporlanması ve doğrulama süreçlerinin standardize edilmesi amacıyla bu yönetim sistemi geliştirilmiştir.


ISO 14064 Belgesi Nedir?

ISO 14064, sera gazı ve emisyonları yönetim sistemi için uluslararası bir standarttır. Bu standart, bir organizasyonun sera gazı emisyonlarını ölçme, raporlama ve doğrulama süreçlerini belirlemek için kullanılmaktadır. ISO 14064, sera gazlarının atmosferdeki birikimini azaltmak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek amacıyla oluşturulmuş bir yönetim sistemini desteklemektedir.

ISO 14064 standardı üç ana bölümden oluşmaktadır:

ISO 14064-1 Sera Gazı Emisyonları için Ölçme ve Raporlama Şartları: Bu bölüm, bir organizasyonun sera gazı emisyonlarını belirleme, ölçme, raporlama ve doğrulama süreçlerini kapsamaktadır. Ayrıca, organizasyonun sera gazı envanterini oluşturmak ve raporlamak için kullanılan temel prensipleri ve yönergeleri içermektedir.

ISO 14064-2 Sera Gazı Projeleri için Azaltma Şartları: Bu bölüm, sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik projelerin tasarımı, uygulanması ve doğrulanması için gereklilikleri belirlemektedir.

ISO 14064-3 Sera Gazı Projeleri için Uyum Şartları: Bu bölüm, sera gazı projelerinin sosyal, ekonomik ve çevresel uyumunu değerlendirmek amacıyla kullanılan yönergeleri sağlamaktadır.

Bu standartlar, sera gazı emisyonlarının izlenmesi ve raporlanmasıyla ilgili dünya genelinde bir uyum ve şeffaflık sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, organizasyonların sera gazı emisyonlarını azaltma çabalarını destekler ve bu konuda güvenilir bilgi sağlamak için belirli bir çerçeve sunmaktadır.


ISO 14064 Seri Gazı ve Emisyonları Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

ISO 14064 standardının uygulanması çeşitli faydaları beraberinde getirmektedir. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:
•Bu standart, sera gazı emisyonlarının izlenmesi, ölçülmesi ve raporlanmasını içermektedir. Bu doğrultuda işletmeler ve çeşitli organizasyonlar çevresel etkileri daha iyi anlayarak çevresel performanslarının iyileştirilmesini sağlayabilmektedir.
ISO 14064 standardı, sera gazı emisyonlarının azaltılması ile ilgili çeşitli projeleri destekleyerek işletmelerin iklim değişikliği ile mücahale etmesinde çok daha etkili bir rol oynamasını sağlamaktadır.
ISO 14064 standardı,, organizasyonların yasal düzenlemelere uygunluğunun sağlanmasına destek olmaktadır. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak ve paydaşların beklentilerini karşılamak için de kurumsal uyumluluğu desteklemektedir.
ISO 14064 standardı,, şeffaflık ve güvenilirlik ilkesine dayalı olarak organizasyonların sera gazı emisyonlarına ilişkin bilgileri paylaşmalarını sağlamaktadır. Bu, tüketiciler, yatırımcılar ve diğer paydaşlar için güvenilir ve karşılaştırılabilir bilgilerin mevcut olmasını sağlamaktadır.
•Sürdürülebilir iş uygulamalarına yönelik bir taahhüt, organizasyonlara rekabet avantajı sağlayabilmektedir. ISO 14064 sertifikası, müşterilere, tedarikçilere ve diğer paydaşlara çevre dostu bir iş yapma konusundaki kararlılığınızı göstererek pazar avantajı elde etmenize yardımcı olabilmektedir.
•Enerji ve kaynak verimliliğini artırmak, sürdürülebilirlik çabalarınızı artırmak ve iş süreçlerini iyileştirmek, uzun vadede finansal yönetimde ve operasyonel verimlilikte fayda sağlayabilmektedir.
•ISO 14064, organizasyonların toplumsal ve çevresel sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu, organizasyonların sürdürülebilir kalkınmaya olan katkılarını artırarak toplumda daha olumlu bir etki bırakmalarına olanak tanımaktadır.
ISO 14064 standardının yukarıda bahsedilen faydaları organizasyonların çevresel etkilerinin azaltılmasına, çevresel kaynakların daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına, sürdürülebilir bir geleceğin desteklenmesine de yardımcı olmaktadır.


ISO 14064 Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belge, ISO 14064 belgelendirme kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu noktada belgelendirme kuruluşuna bu belge için başvurmadan önce işletmenin mevcut çevresel performansını değerlendirmelisiniz. Bu doğrultuda alınması gereken çeşitli eğitimlerin ve önlemlerin alınmasına dikkat etmelisiniz. Bu standardın gerekliliklerinin en iyi şekilde karşılanması için bir yönetim sistemi oluşturmalısınız. İşletmenizin ISO 14064 belgesi için uygun olduğundan emin olduktan sonra bir belgelendirme kuruluşu ile iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçtiğiniz kuruluş firmanızın bu standartlar için uygun olup olmadığını detaylı bir şekilde araştıracak ve inceleyecektir. Bu aşamada gerekli görürse çeşitli önlem, düzeltme ve eksiklerin giderilmesini sizden talep edebilmektedir. Doğrulama sürecinin tamamlanması ile birlikte ISO 14064 belgesine sahip olabilirsiniz. ISO 14064 belgesi, organizasyonunuzun sera gazı yönetim sisteminin standarda uygun olduğunu ve belgelendirme kuruluşu tarafından doğrulandığını gösterir. ISO 14064 belgesi alındıktan sonra, belgeyi sürdürülebilir bir şekilde yönetmeye ve sürekli iyileştirmeye odaklanmalısınız.  Belgeyi güncel tutmak ve standardın gelecekteki revizyonlarına uyum sağlamak için gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetleri uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız.

ISO 14064 Yönetim Sistemi Danışmanlığı

Yukarıda bahsedilen adımları takip ederek, ISO 14064 belgesini almak ve sürdürülebilir çevresel uygulamalarınızı güçlendirmek mümkündür. Belge alım süreci, organizasyonunuzun büyüklüğüne, faaliyet alanına ve mevcut çevresel yönetim sistemine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir Belge alımı için uzman bir danışmanlık almak son derece faydalıdır. Bu noktada ISO belgeleri ve yönetim sistemleri alanında uzman olan firmamız ile iletişime geçerek profesyonel bir destek alabilirsiniz. ISO 14064 Sera Gazı ve Emisyonları Yönetim Sistemleri süreçlerinin kusursuz ve profesyonel bir şekilde yönetilmesi için bizden destek alabilirsiniz. Bizimle iletişim geçin bu önemli süreci birlikte yürütelim. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Karbon Ayak İzi Nedir?
  Karbon Ayak İzi, kişisel veya kurumsal faaliyetlerin çevresel etkisini ölçen bir kavramdır. Karbon salımını değerlendirerek çevresel farkındalık yaratır.
  13 Ekim 2023
 • Sürdürülebilirlik Nedir?
  Sürdürülebilirlik, kısaca gelecek nesillerin hakkını elinden almadan daima var olma kabiliyetine denir.
  13 Ekim 2023
 • ISCC ve ISCC Plus
  International Sustainability & Carbon Certification (ISCC) ve ISCC Plus, sürdürülebilirlik alanında bir önemli standartlar olarak öne çıkıyor.
  27 Şubat 2024
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram