Telefon
Menü

EU-Ecolabel Belgesi

ECO label, eko etiket ya da çevre etiketi olarak ifade edilen bu etiket, kurumsal alıcılar ile tüketicilerin çeşitli çevresel performanslarının belirtilmesini sağlayan etiket sertifika programı olarak ifade edilmektedir. Dolayısıyla bu etiketleri ürünlerin doğaya etkilerinin ne kadar az olduğunu gösteren bir etiket olarak söyleyebiliriz. Eko etiketler ile döngüsel bir ekonomiye geçiş çok daha kolay hale gelmektedir. Bunun yanı sıra çevreye zararının en az olduğu ürünlerin belirlenmesi sağlanmaktadır.
ECO etiketler ürünlerin çevresel olarak tercih edilebilir olduğunu göstermektedir. Bu etiketler sayesinde tüketicilerin ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde tanımlamaları ve tercih etmeleri mümkün hale gelmektedir. Çevre etiketler e-kataloglara ve ürün ambalajlarına yerleştirilmektedir. Eco etiketleme dünyanın hemen her yerinde uygulanmakta olan bir gönüllü çevresel performans sertifikasyonudur. Bu etiketler genel olarak belirli kategorilerde bulunan ve çevreye verdiği az etkiyi kanıtlayan ürün ve hizmetlere tanımlanmaktadır. Burada en önemli nokta ürünün çevreye az etki verdiğini kanıtlamaktır.

Çevre etiketleri, tek özellikli ya da çok özellikli olabilmektedir. Bir ürün ya da hizmetin bir yaşam döngüsü aşamasına, tek bir çevre sorununa ya da birden fazla çevre sorununa odaklanabilmektedir. VOC emisyonları, enerji kullanımı, kimyasal kullanımı, geri dönüşüm gibi çevresel sorunlar ve üretim, kullanım, bertaraf, bakım gibi yaşam döngüleri çevre etiketlerinin unsurları arasında yer almaktadır. Bu etiketler, tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirerek çevresel kaynakları ve enerjiyi çok daha tasarruflu bir şekilde kullanmaya teşvik etme amacı ile geliştirilmiştir.

Ecolabel (Çevre Etiketi) Faydaları Nelerdir?

ECO Label’in sunmuş olduğu ekolojik etiketleme sertifikası ekolojik dengeyi gözeten bir program olarak bilinmektedir. Bu noktada eko etiket kullanımının ve bu programın hem tüketicilere hem de üreticilere sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Söz konusu avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Çevre etiketleri, tüketicilerin ürünlerin çevresel etkinlikleri ve insan sağlığına etkileri gibi konular noktasında bilgi edinmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda söz konusu etiketler insana ve çevreye zararlı olan ürünleri ayırt ederek en zararsızlar arasından seçim yapma olanağı tanımaktadır.
 • ECO Label, uygun fiyatlı bir sertifika programıdır. Üreticiler ve müşterilere çevreyi destekleyen ürünler üretme ve tercih etme noktasında teşvik etmektedir. Bu noktada düzenleme ihtiyacının da asgari seviyede tutulmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu etiketlerin hem endüstri hem de hükümet için son derece faydalı olduğundan bahsedebiliriz.
 • Tüketicilerin çevreye duyarlı ve sağlıklı ürünler tercih etmeleri arz ve talep üzerinde de son derece etkilidir. Bu etiketler, pazarın çok daha çevreci bir bilince sahip olmasını sağlamaktadır.
 • ECO Label sertifika programı, eko etiket standardının karşılandığını göstermektedir. Bu doğrultuda tüketicilere sağlık ve çevre noktasında ürünlerin talep gördüğünü kanıtlamaktadır.
 • Bu etiketler sayesinde üreticilerin çevresel iddialarını çok daha kolay izlemek mümkündür. Tüketiciler ve rakipler, üreticilerin iddialarının geçerliliğini öğrenebilirler.
 • Bu etiketler sayesinde ürünlerin çevresel performansının dışında yüksek kalitede üretildiği de tescillenmektedir.
 • Ürünlerin yaşam döngüleri kapsamında çevreye olan etkilerinin de en az indirildiği tescillenmektedir.
 • Bu etiketler kapsamında ürünlerin bağımsız resmi kurumlar tarafından detaylıca incelenmesi sağlanmaktadır.
 • Bu etiketler dünya çapında tanınan ve akreditasyonu olan bir eko etikettir.

EcoLabel (Çevre Etiketi) Neden Alınır?

Bu etiketlere sahip olmanın ayrıca kurumsal faydaları da bulunmaktadır. Güvenilir ve şeffaf ilkeler doğrultusunda sahip olunan çevre etiketleri firmaları çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu noktada döngüsel ekonomi dönüşümüne ayak uydurmak isteyen firmaların bu etiketler ile ürün ve servislerini geliştirmeleri mümkündür. Eco label sertifikasına sahip olmanın sağladığı kurumsal avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Kurumlar B2C pazarlamasında ön plana çıkabilen yeşil ürünler geliştirme fırsatı elde edecektir.
 • Kurumların B2B pazarlarında da yeni fırsatlar keşfetmesine olanak tanınır.
 • Firmaların bu etiketler sayesinde marka itibarını arttırmasına destek olunmaktadır.
 • Eco Label ile çevresel risk yönetiminin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.
 • Firmaların bu etiketler sayesinde ürünlerinin ve hizmetlerinin kalitesini artırması sağlanmaktadır.
 • Firmalar bu etiketler sayesinde değişen yasal düzenlemelere karşı bir uyum sağlamaktadır.
 • Kurumlar eco label sayesinde çevresel etkinin etkili iletişimi sağlayabilmektedir.

Çevre Etiketlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Çevre etiketlerinin son derece geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bu doğrultuda tüketicilerin çeşitli alanlarda çok daha sorumlu bir şekilde tercih yapmaları sağlanmaktadır. Eco etiketlerinin logosu sayesinde bu ürünlerin kolayca tanınması mümkündür. Çevre etiketlerinin kullanım alanları şu şekildedir:

 • Bahçe işleri
 • Boyalar ve vernikler
 • Elektronik Ürünler
 • Endüstriyel yağlar
 • Evsel kullanım ürünleri
 • Kâğıt ürünleri
 • Mobilyalar
 • Tekstil ürünleri
 • Temizlik ürünleri
 • Yatak takımları
 • Zemin kaplamalar

Küresel ısınma ve iklim krizleri sonucunda birçok değişken meydana gelmiştir. Bu noktada küresel dinamikler de derinden etkilenmiştir. Çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlardaki sorunları çözme amacında da değişkenlikler oluşmuştur. Bu değişen dinamiklere uyum sağlamak için ürünlerin ve etkili bir şekilde geliştirilmesi gerekmektedir. Bu noktada eco label sertifikası büyük bir öneme sahiptir. Çevre etiketleri, firmaların ürün ve hizmetlerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat ve teşvik sunmaktadır. Bu sayede iklim krizlerinin oluşturduğu etkileri azaltabilmek mümkün hale gelmektedir. Kurumlar ve bireyler için sunulan eco etiketleri göz ardı etmemek çok önemlidir.

Çevre Etiketi (EcoLabel) Sertifikası Nasıl Alınır?

Yerleşik ürün ya da hizmet grubu kriterlerine uyan ürün, hizmet sunan üreticiler, ithalatçılar, hizmet sağlayıcılar, toptancılar ve perakendecilerin bu programa başvuruları kabul edilmektedir. Perakendecilerin kendi markaları adı altında sunulan ürünler için başvuru yapmaları mümkündür.Ürünlerinizin uyması gerek kriterleri öğrenmelisiniz. Ürünlerinizin bu standartları karşıladığını düşünüyorsanız bu etiketleri sunan kuruluşlar ile iletişime geçmelisiniz. Bu doğrultuda sunulan beyanlar, veri sayfaları, test sonuçları gibi incelemeler yapılmaktadır. Bu incelemelerin gerçekleştirilmesi durumunda bir sonuca varılır. Bu sayede firmaların eco label sertifikasını almaya hak kazanıp kazanmadığı belirlenmektedir. Eco label sertifikasına sahip olmak için bazı adımların izlenmesi gerekmektedir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle sertifika almak istediğiniz ürün ile ilgili ön başvuru yapıp süreci başlatmalısınız.
 • Ürününüz ile ilgili sizden talep edilen dokümanları sunmanız gerekmektedir.
 • Başvuru dosyası ile hazırlanan ürünlerin akredite laboratuvarlarında testleri yapılmaktadır.
 • Laboratuvar onayından sonra başvurunuz tamamlanır ve değerlendirme süreci başlamaktadır.

İnceleme sürecinde sizden ürününüz ile ilgili farklı ek belgeler talep edilebilmektedir. Tüm belgelerin onaylanmasının ardından kuruluşlar firmanızı ziyaret edebilmektedir. Tüm sürecin olumlu bir şekilde tamamlanması ile birlikte lisans düzenlemesi yapılır. Bu sözleşmede ve lisans belgesinde herhangi bir isim, üreticinin referans numaraları ve lisans kapsamındaki ürünler belirlenmektedir. Sözleşme imzalandıktan sonra sertifika size teslim edilmektedir.

Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram