Telefon
Menü

Çevre Danışmanlık Asgari Ücret Tarifesi

Çevre Danışmanlık Asgari Ücret Tarifesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yayınlamış olduğu, Çevre Danışmanlık Ücretlerinin hesaplama yöntemlerinin belirlendiği 02.11.2022 tarih 32000 Resmi Gazete Sayılı “Çevre Yönetim Hizmetleri Hakkında Yönemeliği" gereğince Çevre, Şehiriclik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her yılın sonunda yayınlanan Çevre Danışmanlık Ücretlerinin İlan edildiği tarifedir.  Çevre Danışmanlık Asgari Ücret Tarifesinde, Çevre İzin ve Çevre Lisans danışmanlık hizmetlerinin fiyatları yayınlanır. ÇED Raporu Danışmanlık ücretleri bu tarife içerisinde yer almaz.

Çevre Danışmanlık Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Çevre danışmanlık ücretlerinin hesaplama metodolojisi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yayınlamış olduğu, 02.11.2022 tarih 32000 Resmi Gazete Sayılı “Çevre Yönetim Hizmetleri Hakkında Yönemeliği" nde belirtilmiştir. Çevre Danışmanlık Ücretleri, Çevre İzin Lisans Yönetmeliğinin Ek1 ve EK-2 sinde yer alan ya da her iki listede de yer almayan işletmelere göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca işletmelerin tabi oldukları izin ve lisans konularına göre çevre danışmanlık ücretleri değişmektedir.

Yönetmelik içeriğinde göre "Aylık asgari fiyat; sözleşmelerin imzalandığı tarihte geçerli olan, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca belirlenen katma değer vergisi hariç aylık net asgari ücretin Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği EK-1 listesinde yer alan işletmeler için 1/2’sine, EK-2 listesinde yer alan işletmeler için ise 1/3’üne, var ise işletmenin her çevre izni veya çevre izin ve lisans konusu için ayrı ayrı olacak şekilde Bakanlıkça belirlenen çevre izin ve lisans birim fiyat bedellerinin yüzde beşi eklenerek hesaplanır. Bu fiyat hizmet verilecek her ay için ayrı ayrı belirlenir.Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği EK-1 veya EK-2 listesinde yer almayan işletmeler için aylık asgari fiyat sözleşmelerin imzalandığı tarihte belirlenmiş olan aylık net asgari ücretin 1/3’ünden az olmayacak şekilde belirlenir.”  ifadeleri yer alır.

2024 Yılı Çevre Danışmanlık Ücretleri

2024 Yılı Çevre Danışmanlık ücreti, 2023 yılının sonunda Cumhurbaşkanı tarafından 2024 yılı Asgari Ücretin açıklanması ile belli olacaktır. Ek olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Döner Sermayesinin Çevre Harçlarının fiyatlarını yayınlaması gerekmektedir. Çevre Harç ve Ücretleri ile Çalışan Asgari Ücretinin belli olması sonucunda 2024 yılı Çevre Danışmanlık Ücretleri Şu Şekilde olacaktır.

Çevre İznine Tabi Olmayan     (Ek1 Listesi Tesis)=  Asgari Ücret-2024 / 2 =   .... TL+KDV
Çevre İznine Tabi Olmayan     (Ek2 Listesi Tesis)=  Asgari Ücret-2024 / 2 =   ..... TL+KDV
Çevre İzinleri/Hava Emisyonu (Ek1 Listesi Tesis)=
Çevre İzinleri/Hava Emisyonu (Ek2 Listesi Tesis)=  
Çevre İzinleri/Atıksu Deşarjı    (Ek1 Listesi Tesis)=    
Çevre İzinleri/Atıksu Deşarjı    (Ek2 Listesi Tesis)=   

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram