Telefon
Menü

ÇED Kapsam Dışı

ÇED Kapsam Dışı, gerçekleştiridiği faaliyetleri Çevre Etki Değerlendirme yönetmeliği eklerinde yer almayan, çevreye etkisi çok düşük işletmelere verilen ÇED Raporu türüne denmektedir.  ÇED Kapsam Dışı Belgesi, projelerin ÇED kapsamı dışında olduğunu ifade etmek amacıyla alınan bir belgedir. Belgelendirme süreçlerinin eksiksiz şekilde tamamlanması ve uyumluluğun desteklenmesi maksadıyla tercih edilen bu belgenin alınma süreçleri ve merak edilen detayları ele almak şart. ÇED Raporu Çevre Danışmanlık hizmetlerimiz kapsamında ÇED Kapsam Dışı ile alakalı taleplerinize cevap verirken aynı zamanda ÇED kapsam dışı hakkında merak ettiklerinizi sizlerle paylaşmayı uygun görüyoruz. Şimdi ÇED Danışmanlığı çerçevesinde çed raporu nasıl alınır gibi bütün merak ettiklerinize doğru cevaplar bulabilirsiniz.

ÇED Kapsam Dışı Belgesi, proje alanının ve diğer bütün standartların altında olması durumunda alınan belgedir. Bu kapsamda belirlenen koşullar altında olan projelerin ÇED Kapsam Dışı Belgesi alması söz konusu olmaktadır. ÇED Yönetmeliği çerçevesinde herhangi bir zorunluluğu yerine getirmesi söz konusu olmayan projenin muaf olduğu kabul edilmektedir. ÇED Kapsam Dışı Belgesi almak için koşulların sağlanması gerekli olurken bu koşulları sağlayanların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlükleri nezdinde istenen bilgileri içeren bir raporun hazırlanması gerekmektedir.

Raporda bulunması gereken bilgiler şu şekildedir; proseslere dair detaylar, alana ait koordinatlar, yatırımcının 2872 sayılı Çevre Kanunu ve kanuna bağlı yönetmeliklere uyuma dair taahhütleri. Eksiksiz bir şekilde hazırlanan dosya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne teslim edilmektedir. İlgili birimden Çevrimiçi ÇED Yönetim Sistemi olarak bilinen e-ÇED’e giriş için referans kodu ve erişim numarası temin edilmelidir. E-ÇED’e girişi sağlanan belgelerin kurum tarafından incelenmesi ve karara bağlanması süreci başlar. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli husus aynı yatırımcı firmaya ait komşu parsellerde yapılan benzer projelerin değerlendirilmesinde toplam kapasite dikkate alınacaktır.

ÇED Kapsam Dışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÇED Kapsam Dışı Belgesi alınması sürecinde mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de ÇED Görüşü alınmasıdır. Hızlı ve etkin şekilde tamamlanan bu süreçler sayesinde imar izninin daha kısa sürede çıkması muhtemeldir. Teşvik ve hibelerin yatırımcı lehine daha hızlı alınabilmesi noktasında da ÇED Görüşü ile alakalı süreçleri titizlikle yürütmek gerekmektedir. Faaliyetlerin bir an önce başlaması noktasında değeri tartışmasız olan ÇED Görüşü ile alakalı profesyonel destek almak gerekmektedir. Zira belgelerin eksik olmaması ya da sürecin herhangi bir aşama atlanmadan gerçekleşmesi kadar sürecin profesyoneller tarafından kontrol edilmesi de büyük öneme sahiptir.

ÇED Muafiyet Görüşü alınmasından sonra başvuru esnasında belirlenen kapasitenin üzerine çıkma planlaması söz konusuysa ya da yeni faaliyet alanlarının eklenmesi gündeme gelmişse bu durumda ÇED Görüşü yenilenmesi gerekecektir. Aksi takdirde eski görüşün olduğu gibi kullanılması mümkün değildir.

ÇED Kapsam Dışı Belgesi Kimler Alabilir?

ÇED Yönetmeliği ile alakalı uygulamalara gerçekleştirilmesi hedeflenen faaliyetlere ek olarak mevcut faaliyetlerin kapasite ve konu değişiklik süreçlerine dairdir. Bu noktada ÇED başvurularının henüz planlama safhasında tamamlanması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü ÇED uygulamaları kapsamında gerekli izinler alınmadan faaliyetlere start verilmesi idari yaptırımlarla karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. ÇED Yönetmeliği çerçevesinde bir uygunsuzluktan kaynaklanan idari yaptırımlarda faaliyetin durdurulması ve faaliyet alanının bozulmadan önceki halinde döndürülmesi kararı verilebilmektedir. ÇED Kapsam Dışı çerçevesinde olan faaliyetlerde dahi izinlerin olmadığı ve başvuruların tamamlanmadığı hallerde yaptırımların gündeme geleceği açıktır. Bu bağlamda işletmelerin ÇED Yönetmeliği uyarınca atılması gereken adımları atmaları ve süreci eksiksiz bir şekilde yönetmeleri elzemdir.

ÇED Kapsam Dışı Yazısı Almak Yeterli Midir?

ÇED Kapsam Dışı Yazısı, bir karar niteliğinde değildir. Sadece resmi yazı niteliği olan ÇED Kapsam Dışı Yazısı, yatırıma dair detaylarda bir değişiklik olmadığı müddetçe geçerliliğini korumaktadır. Ancak yazı alındıktan sonra ÇED muafiyeti olan faaliyet çerçevesinde herhangi bir kapasite artışının gündeme gelmesi ya da faaliyet konusunda değişim olması halinde mutlaka Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır. Sürece dair herhangi bir eksiklik ortaya çıkması halinde profesyonel destek alınması ve başvuruların gerçekleştirilmesi önemlidir. ÇED Kapsam Dışı Yazısı alındıktan sonra faaliyete dair değişikliklere rağmen herhangi bir başvuru yapmayan ve ÇED Kapsam Dışı Belgesi değişikliği talep etmeyen işletmelerin idari yaptırımlardan kurtulmaları pek mümkün olmayacaktır.

ÇED Kapsam Dışı Belgesi Danışmanlık Hizmetleri

İşletmenizin faaliyetlerine dair herhangi bir sorunla karşılaşmaması, hibe ve teşviklerden faydalanması ile rekabet gücünü yüksek tutması açısından ÇED Kapsam Dışı Belgesi alması oldukça önemlidir. ÇED Danışmanlık Firması olarak faaliyet gösteren firmamız bu bağlamda bütün ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir yaklaşım benimsemeyi hedeflemektedir. Faaliyet alanınız ve kapsamınız ne olursa olsun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü nezdinde gerçekleştireceğiniz başvurulara dair süreci titizlikle yürütmeyi arzu ediyoruz. Bunu yaparken de tecrübe odaklı bakış açımızdan kesinlikle taviz vermiyoruz.

Süreci çok iyi bilen uzmanlarımız ve ÇED Danışmanlık hizmetleri konusunda daima daha iyiyi hedefleyen anlayışımızla size en iyiyi sunuyoruz. Bunu yaparken de sizden gelen talepleri titizlikle değerlendiriyoruz. ÇED Kapsam Dışı Belgesi alma ve belge yenileme gibi titizlik gerektiren süreçleri bizimle tamamlamak istemez misiniz? O halde bizimle iletişime geçerek sürece dair bilgi alabilirsiniz.
 

Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram