Telefon
Menü

ÇED Gerekli Değildir

ÇED Gerekli Değildir, Çevre Etki Değerlendirme yönetmeliğinin Ek-2 listesinde yer alan faaliyetlere verilen ÇED raporu türüdür. ÇED Gerekli Değildir Belgesi, işletmelerin çevreye zarar vermemeleri amacıyla talep edilen Çevre Değerlendirme Belgeleri ile alakalıdır. Pek çok işletme için ÇED Raporu almak bir zorunluluk değildir. Bu tür durumlarda işletmeye verilen ÇED Kapsam Dışı ya da ÇED Muafiyet belgesi sayesinde olası cezaların önüne geçilebilmektedir. Bazı işletmeler ise Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliği Ek-2 listesinde yer alan faaliyetleri göstermeleri nedeniyle ÇED Gerekli Değildir Belgesi alması gerekmektedir. ÇED gerekli Değildir belgesi ile ÇED Kapsam Dışı kararı farklı belgelerdir. Bu iki belge birbiri ile karıştırılmaktadır. Belli evrakın hazırlanması ve ibraz edilmesi sürecini da kapsayan ÇED Gerekli Değildir Belgesi ile alakalı olarak bütün merak ettiklerinizi değerlendirmeye başlayabiliriz. ÇED Gerekli Değildir Belgesi alma konusunda süreci yöneten ekipleriniz bütün soru işaretlerine cevap vermenize de yardımcı olmaktadır.

ÇED Gerekli Değildir Belgesi (Raporu) Nasıl Alınır?

Çevre Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği Ek-2 Listesi kapsamında alınması gereken ÇED Gerekli Değildir Belgesi, alınması için Proje Tanıtım Dosyası alınması gerekmektedir. Proje tanıtım dosyaları, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ÇED Hazırlama yetkilisi ÇED Yeterlilik Belgesine sahip Çevre Danışmanlık firmaları tarafından hazırlanabilmektedir. Proje tanıtım dosyası, yetkisi olmayan firmalar ya da işletmelerin kendileri tarafından hazırlanmamaktadır.Firmayı temsilen, ÇED Yeterlilik Belgesine Sahip Çevre Danışmanlık firmasında çalışan uzmana, noter onaylı olarak işlemleri yürütme yetkisi verilir. Belge başvuru süreçlerinin tamamı E-ÇED sistemi üzerinden gerçekleştirilir. İlk olarak işletme adına Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığının E-ÇED sistemine kayır açılır. Portala ait giriş bilgileri firmaya iletilir. E-ÇED Giriş bilgileri ile portala giriş yapılmasının ardından gerekli belgeler E-ÇED sistemine yüklenir. Yüklenen evraklar Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığı personeli tarafından tarafından kontrol edilir. Tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması durumunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gerekli incelemeleri yaparak ÇED Gerekli Değildir Belgesi alıp almayacağınız konusunda gerekli kararı vermektedir. Belge alma sürecinde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olmadığı müddetçe ÇED Gerekli Değildi Belgesi almanız mümkündür.

ÇED Gerekli Değildir Kararı

Projenin planlanması çerçevesinde 29.07.2022 tarih ve 31907 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği kapsamındaki Ek-2 Çevresel Etkileri Ön İnceleme ve Değerlendirmeye Tabi Projeler Listesi çerçevesinde belirtilen kapasitelerde bulunması halinde ÇED Yönetmeliği EK-4 Proje Tanıtım Dosyası Genel Formatı içerisindeki başlıkları da içerecek şekilde Proje Tanıtım Dosyası Hazırlanarak başlayan ÇED sürecinin olumlu bir neticeyle tamamlanması durumunda ÇED Gerekli Değildir Kararı alınmaktadır. Bu kararın alınması ve yürürlüğe konmasıyla alakalı olarak gerçekleşecek bütün başvuruların yürütme yetkisi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda bulunmaktadır. Yine benzer şekilde yetkinin devredilmesi de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda bulunmaktadır.

ÇED Muafiyet Belgesini Kimler Almalı?

Gerçekleştirdiği faaliyetler çevreye etkileri düşük olan ve bu kapsamda ÇED Olumlu Belgesi alması gerekli olmayan işletmeler ÇED Gerekli Belgesi için başvurularını gerçekleştirmektedir. Burada amaç hem belgelendirme sürecinin sorunsuz bir şekilde devam etmesi hem de belge alma ile alakalı zorunlulukların yerine getirilmesidir. Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeldiğin EK-2 Listesinde yer alan faaliyetleri gerçekleştiren işletmeler faaliyetlerine başlamdan önce bu belgeyi almaları gerekmektedir. ÇED Gerekli Belgesi almak amacıyla süreci uzman danışmanlarımızla yürütebilirsiniz.

Çevre Gerekli Değildir Belgesini Kimler Alabilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen bir süreç olan ÇED Gerekli Değildir Belgesi alma aşamaları kapsamında sadece Çevre Yetkilisi olarak görevlendirilen kimselerin rol alması mümkündür. İşletmelerde bu görevde bulunmayan kimselerin başvuruları yürütmesi ya da başvuru yapması mümkün olmayacaktır. ÇED Gerekli Değildir Belgesi alma konusunda süreci tam anlamıyla tamamlamak adına mutlaka Çevre Görevlisi istihdam edilmelidir. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında sorumluluklar ve görevlendirmeler yer almaktadır.

ÇED Gerekli Değildir Belgesi Nereden Alınır?

ÇED Gerekli Değildir Belgesi alma konusunda bilgi birikiminiz ve tecrübeniz yeterli değilse bu konuda uzmanlaşmış Çevre Danışmanlık Firmaları aracılığıyla başvuruları tamamlamanız gerektiğini söylemeliyiz. Hem başvurunun nasıl yapılacağı hem de başvuruda gerekli belgelerin ibraz edilmesi noktasında Çevre Danışmanlık Firması size yol göstercektir. Hem daha kısa sürede belge almak hem de belge almayla alakalı yaşanacak sorunların önne geçmek adına iyi bir danışmanlık firması tercih etmelisiniz. Peki, ÇED Gerekli Değildir Belgesi alabilmek için seçeceğiniz firmanın hangi özellikleri taşıyor olması gerekir? İşte bu konuda bütün merak ettikleriniz.

Yatırıma Teşvik Belgesi - ÇED Gerekli Değildir Belgesi

ÇED Yönetmeliği uyarınca kapsam dışı olarak kabul edilen projelere dair kapasite artırımı ya da genişletmenin planlamasının yapılması halinde projenin mevcut kapasitesi ile kapasite artışı sonrasındaki durum projenin yeni kapasitesi olarak EK-2 Listesi’nde yer alan sınırlar içerisindeyse ÇED Gerekli Değildir Kararı yenilenmelidir. Bu tür durumlarda bulunan projelere dair ÇED Gerekli Değildir Kararı alınmadan yatırımlara başlanması halinde idari yaptırımlarla karşı karşıya kalınması söz konusu olacaktır. Projenin yatırım için startı verilmek istendiğinde alınan karar sonrasında derhal ÇED Gerekli Değildir Kararı alınmalıdır. Böylelikle mevzuata uyum sağlanırken idari yaptırımlarla karşı karşıya kalınması da söz konusu olmayacaktır.

ÇED Gerekli Değildir Belgesi Alan Danışmanlık Firmaları

ÇED Muafiyet Belgesi almak maksadıyla süreci bu alanda uzmanlaşmış bir firma ile yürütmenin sizin açınızdan oldukça avantajlı olacağını bilmelisiniz. Pek çok firmanın ÇED Muafiyet Belgesi almasında rol oynayan danışmanlık firmaları sürecin titizlikle yürütülmesinde büyük bir öneme sahiptir. Siz de bu konuda üzerinize düşeni yaparak güvenilir bir çözüme odaklanabilirsiniz.
Çevre Danışmanlık firmamız alanında uzman ekibi ve yıllardır ÇED İzin Belgesi – ÇED Gerekli Değildir Belgesi alma noktasında çözüm üretmektedir. Sektörün en güvenilir firmalarından bir tanesi olurken memnuniyeti en ideal seviyelere taşıma konusunda da üzerine düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Siz de ÇED Gerekli Değildir Belgesi alma ile alakalı sorunsuz bir deneyim yaşamak mı istiyorsunuz? O halde bizimle iletişime geçerek sürecin çok daha makul bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

ÇED Gerekli Değildir Kararı ÇED’i Ortadan Kaldırır Mı?

ÇED Gerekli Değildir Kararı pek çok paydaş tarafından Çevresel Etkilerin Değerlendirilmesi noktasında bir gerekliliğin olmadığı düşüncesini ortaya çıkarmaktadır. Ancak karar almak üzere hazırlanan dosya ve belgeler tam da bu amaca yöneliktir. Bu nedenle de ÇED Gerekli Değildir Belgesi almak ÇED yükümlülüklerinin ortadan kalkacağı anlamını ortaya çıkarmamaktadır. Süreci titizlikle yöneterek herhangi bir yaptırımla karşılaşmak istemeyen işletmelerin mutlaka ÇED Gerekli Değildir Belgesi alan danışmanlık firmaları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Aksi halde pek çok sorunla karşılaşılması mümkündür.

Çevre Danışmanlık Firması ve ÇED Gerekli Değildir Belge Alma Süreci

ÇED Gerekli Değildir Belgesi alma konusunda bilgi birikiminiz ve tecrübeniz yeterli değilse bu konuda uzmanlaşmış Çevre Danışmanlık Firmaları aracılığıyla başvuruları tamamlamanız gerektiğini söylemeliyiz. Hem başvurunun nasıl yapılacağı hem de başvuruda gerekli belgelerin ibraz edilmesi noktasında Çevre Danışmanlık Firması size yol göstercektir. Hem daha kısa sürede belge almak hem de belge almayla alakalı yaşanacak sorunların önne geçmek adına iyi bir danışmanlık firması tercih etmelisiniz. Peki, ÇED Gerekli Değildir Belgesi alabilmek için seçeceğiniz firmanın hangi özellikleri taşıyor olması gerekir? İşte bu konuda bütün merak ettikleriniz.

Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram