Telefon
Menü

Avrupa Birliği Sınırda Karbon Vergisi Uygulaması Nasıl Olacak!

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Avrupa Birliği Sınırda Karbon Vergisi Uygulaması Nasıl Olacak!

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat gereği öncelikli sektörler için 1 Ocak 2023 Avrupa Birliği’ne ihracat yapan şirketler Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizmasına dahil oluyor. Peki Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) Nasıl İşleyecek?

Süreci özetlemek gerekirse;

 • Avrupa Birliği’ne ürün ihraç edilmeden önce, Avrupa Birliği’ndeki ithalatçı firmanın ilgili kurumlar tarafından yetkilendirilmesi gerekiyor.
 • İthalatçı firma gümrük yetkililerine beyanda bulunduktan sonra, belirtilen ürünün CN koduna bakılır. Eğer ürün, SKDM kapsamına giriyor ve ithalatçı firma bu konuda yetkilendirilmemişse ithalatın gerçekleşmesine izin vermez.
 • Gümrük otoritesi, AB üyesi ülkede SKDM kapsamında yetkili otoriteye, beyanda bulunan ithalatçı firmanın kimlik numarası dahil olmak üzere ürünün türü ve miktarını bildirir. Yetkili ithalatçı firma, karbon emisyon beyanlarını üye ülkelerde yetkilendirilmiş kurumlara gerçekleştirir.
 • SKDM kapsamında ödenmesi gereken karbon ücretinin hesaplanabilmesi için ithal edilen ürünlerdeki gömülü emisyon miktarının bilinmesi gerekiyor. İthalatçı firma bu bilgileri ihracatı yapan firmadan elde edemezse, Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen “varsayılan değerlerin” kullanılması gerekiyor. Üçüncü ülkelerdeki üretici firmalar, AB ile ticari ilişkilerini güçlü tutmak için emisyon miktarlarını kendisi beyan etmek isteyebilir. Bu durumda, raporların uluslararası standartlara göre hazırlanarak doğrulatılması gerekiyor.
 • Her yıl 31 Mayıs tarihinde, yetkili ithalatçı firmanın üye ülkedeki ilgili kuruluşa “SKDM Beyanında” bulunması gerekiyor. Bu veriler, gümrüklerden gelen emisyon raporları ile kontrol edilebilir.

SKDM Raporu Hesaplama Formülü;

SKDM Sorumluluğu = (Gömülü emisyonlar (ton başına) – ücretsiz tahsisatlar (AB ETS ile aynı) ) x Miktar – karbon ücret düzenlemesi (üçüncü ülkeden ödenen karbon ücretleri veya vergileri)

Yetkili ithalatçı firmanın, 31 Mayıs’ta ödeme yapmadan önce gerçekleşen emisyon miktarının en az %80’ini karşılayacak kadar SKDM sertifikasını elinde bulundurulması gerekiyor.

Her ne kadar SKDM kapsamında Avrupa Birliği’ndeki ithalatçı firmalar sorumlu tutuluyor olsa da, bu firmalar üçüncü ülkelerdeki ihracatçı firmalar ile yapacakları sözleşmelere koyacakları maddeler sayesinde emisyonların raporlanmasını talep edebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Çevre Danışmanlık Asgari Ücret Tarifesi
  Çevre, Şehiriclik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan, Çevre Danışmanlık Ücretlerinin belirlendiği resmi tarifedir.
  17 Kasım 2023
 • SKDM Beyanı ve SKDM Raporu Nedir?
  Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM), 01.10.2023 tarihinde resmen devreye girdi. SKDM Beyanı veya SKDM Raporu ile ilgili tüm detaylara şimdi ulaşın.
  12 Ekim 2023
 • Yeşil Dönüşüm Destekleri
  İstanbul Sanayi Odası'nın düzenlediği seminerde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Yeşil Dönüşüm müjdesi verildi. KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla sunulacak.
  12 Ekim 2023
Ebülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.
Whatsapp
Instagram